• Niedziela, 15 marca 2026

    imieniny: Klemensa, Ludwiki, Longina

Nowa ekspozycja w muzeum Jana Pawła II

Czwartek, 29 sierpnia 2013 (08:57)

Do końca bieżącego roku gotowa będzie nowa ekspozycja w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Jej otwarcie planowane jest na początku kwietnia przyszłego roku, w czasie przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

Jak zaznaczył wicedyrektor muzeum Michał Jakubczyk, wszystko ostatecznie rozstrzygnie komunikat Papieża Franciszka o terminie kanonizacji Papieża Polaka. – Gdyby okazało się, że kanonizacja (...) nastąpi jeszcze w tym roku, to możliwe jest udostępnienie nowego budynku już w tym czasie – dodał wiceszef muzeum.

Wiosną bieżącego roku w placówce zakończyły się prace budowlane. Obecnie trwa montaż 185 urządzeń multimedialnych. – To bardzo ważny element wystawy, nie tylko ze względu na wymagania techniczne oraz przekaz, jaki mają wnosić w opowieść o Janie Pawle II, ale też na – wymagające bardzo dużej precyzji – konieczne współgranie z innymi bardziej tradycyjnymi elementami wystawy, także pod względem ich umiejscowienia, estetyki i gabarytów – wyjaśnił Jakubczyk.

Po przebudowie przestrzeń na ekspozycję powiększy się czterokrotnie – do ponad 1 tys. mkw., na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów, osobiste rzeczy bł. Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku – od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku.

Jak dodał Michał Jakubczyk, z myślą o nowej ekspozycji muzeum pozyskało w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt eksponatów m.in. z tzw. zakrystii papieskiej z Watykanu i prywatnego archiwum ks. kard. Stanisława Dziwisza. Do zbiorów trafiło także kilkanaście przedmiotów codziennego użytku oraz ponad 200 zdjęć z albumów rodzinnych wadowickich Żydów. Trafią one do izby im poświęconej, która będzie częścią muzeum.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum Papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu Papieżowi.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Cieszy się ona dużym zainteresowanym. Będzie funkcjonowała do końca listopada tego roku. Później jej elementy trafią na nową wystawę główną.

MM, PAP