Rada hasa w paragrafach
Czwartek, 22 sierpnia 2013 (02:10)Fundacja Lux Veritatis odwoła się od decyzji KRRiT o wysokości opłaty koncesyjnej na MUX-1. Rada nie może się zdecydować, w oparciu o jaki przepis ją naliczyła: paragraf 4 czy 9 rozporządzenia o opłatach.
Fundacja Lux Veritatis, nadawca Telewizji Trwam, odwoła się od decyzji KRRiT określającej wysokość opłaty za miejsce na MUX-1. – Uważamy, że wysokość opłaty koncesyjnej została zawyżona – mówi dyrektor finansowy Fundacji Lidia Kochanowicz-Mańk. – Oczywiście sporna kwota określona w decyzji koncesyjnej KRRiT zostanie wpłacona w wyznaczonym terminie – zapewnia. Zapłata raty za koncesję w żądanej przez Radę wysokości może być zakwestionowana przez ministra finansów i urząd skarbowy. – Mamy zapłacić za coś, czego nie otrzymaliśmy, bo przyznane nam miejsce na MUX-1 zajmuje TVP – wyjaśnia dyrektor.
Skarbówka, według niej, może nie uznać takiej faktury za „koszt uzyskania przychodu” i nakaże zapłacić od tej kwoty podatek CIT. Mogłoby to także narazić Fundację na zarzut niegospodarności.
W decyzji o przyznaniu Fundacji Lux Vetitatis miejsca na MUX-1 Krajowa Rada nałożyła na nią opłatę koncesyjną w wysokości 12 mln 945 tys. zł, płatną w dziesięciu rocznych ratach. Termin wpłaty pierwszej raty w wysokości 1 mln 294 tys. 500 zł mija 8 października tego roku.
Koncesja tylko rozszerzona
Tymczasem, zdaniem Fundacji, KRRiT popełniła błąd formalny. Nie uwzględniła mianowicie, że treścią jej decyzji nie było przyznanie nowej koncesji, ale jej rozszerzenie. Konkretnie – rozszerzenie koncesji satelitarnej, którą Fundacja posiadała wcześniej, o prawo nadawania na multipleksie pierwszym naziemnym. To rozróżnienie ma wymiar finansowy. Nowa koncesja ustawowo udzielana jest na 10 lat, co łączy się z koniecznością wniesienia pełnej opłaty koncesyjnej (par. 4 rozp. o opłatach), natomiast rozszerzenie koncesji obowiązuje tylko do czasu ważności koncesji podstawowej, a ustawa nakazuje w takim wypadku naliczać opłatę proporcjonalnie do czasu korzystania z koncesji (par. 9 rozp. o opłatach).
Telewizja Trwam będzie mogła emitować program na MUX-1 tylko do 13 marca 2023 r., kiedy wygasa jej koncesja podstawowa. Skoro Lux Veritatis otrzymała decyzję koncesyjną 9 sierpnia br., więc łatwo policzyć, że nie wykorzysta pełnych 10 lat koncesji. Co więcej, jej wejście na MUX-1 jest nadal blokowane przez TVP, która ma prawo korzystać z niego aż do 27 kwietnia 2014 roku. A zatem Telewizja Trwam najprawdopodobniej wykorzysta zaledwie około 9 lat. Ustawa nakazuje w takim przypadku proporcjonalnie zmniejszyć opłatę koncesyjną, czego KRRiT nie uczyniła.
Nie jest także jasne, dlaczego Krajowa Rada, wiedząc, że częstotliwości dla TVP na MUX-1 są zarezerwowane do 27 kwietnia 2014 r., nie uwzględniła tego faktu w swojej decyzji z 9 sierpnia o koncesji i opłacie koncesyjnej.
Lidia Kochanowicz-Mańk informuje, że Fundacja jest w posiadaniu pism z KRRiT, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, z których wynika, że te organy wiedziały o tym, że rozszerzona koncesja na MUX-1 zacznie obowiązywać nie wcześniej niż 28 kwietnia 2014 r., bo do tego dnia TVP ma przyznane częstotliwości na mocy decyzji prezes UKE z 2011 roku.
– Kompetencje KRRiT kończą się na konkursie i wydaniu decyzji koncesyjnych. Z wydaniem tych decyzji związane są opisane ustawowo opłaty. Zgodnie z art. 40 ust. 10 i 11 Ustawy o radiofonii i telewizji nadawca, otrzymując decyzję o udzieleniu lub zmianie koncesji, zobowiązany jest do zapłaty opłaty lub pierwszej raty w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu koncesji – wyjaśnia rzecznik KRRiT Katarzyna Twardowska w e-mailu do „Naszego Dziennika”. Przypomina też, że Rada stosuje się do przepisów zarówno ustawy o radiofonii i telewizji, a w przypadku postępowań dotyczących czterech miejsc na MUX-1 – jak też ustawy z 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.
„Zgodnie z Rozporządzeniem KRRiT z dnia 4 grudnia 2012 r. w sprawie wysokości opłat za udzielenie koncesji (…), w przypadku zmiany koncesji, która ma wpływ na wysokość opłaty za udzielenie koncesji (…), opłatę wylicza się proporcjonalnie do okresu pozostałego do wygaśnięcia koncesji, po zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej oznaczającej liczbę lat. Opłata jest zatem proporcjonalna do okresu pozostałego do wygaśnięcia koncesji, po zaokrągleniu do pełnej liczby lat” – czytamy w odpowiedzi rzecznik.
W przypadku programu Telewizji Trwam od wydania decyzji w sprawie MUX-1 (decyzja z dnia 9 sierpnia br. została odebrana tego samego dnia) do wygaśnięcia koncesji pozostało ponad 9,5 roku, więc opłata została naliczona za 10 lat. Koncesja wygasa12 marca 2023 r. – wyliczyła Twardowska. Co istotne, rzecznik powołuje się na paragraf 9 rozporządzenia KRRiT o opłatach. Tymczasem w decyzji Krajowej Rady o naliczeniu opłaty koncesyjnej, którą otrzymała Fundacja, wskazano, że KRRiT nalicza opłatę koncesyjną w oparciu o paragraf 4 rozporządzenia o opłatach, a więc – w pełnym wymiarze. Najwyraźniej Krajowa Rada nie może się zdecydować, na podstawie jakich przepisów liczyć.
Na pytanie „Naszego Dziennika”, czy pobranie pełnej opłaty koncesyjnej nie doprowadzi do sytuacji, że za to samo miejsce na MUX-1 opłatę za ten sam okres czasu wniosą dwa podmioty: TVP, która faktycznie korzysta z MUX-1, i Fundacja Lux Veritatis, która otrzymała koncesję, ale nie może z MUX-1 korzystać, Twardowska odpowiedziała, że TVP nie wnosi opłaty za nadawanie programów, gdyż nadaje bezpośrednio na mocy ustawy o wdrożeniu DVB-T.
Małgorzata Goss