• Środa, 1 kwietnia 2026

    imieniny: Grażyny, Hugona, Zbigniewa

Pomnik zdrajcy oblany farbą

Poniedziałek, 29 lipca 2013 (15:51)

Pomnik komunistycznego zdrajcy – gen. Zygmunta Berlinga – od lat wzbudzający sprzeciw wielu mieszkańców Warszawy został po raz kolejny oblany farbą. Mimo że od wielu lat trwa walka o usunięcie monumentu, to w jego obronie stanęli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz radni Platformy Obywatelskiej.

Przeciwko komunistycznemu monumentowi opowiedziała się także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Realna, wydawać by się mogło, szansa na jego usunięcie pojawiła się w 2012 roku. Jednak z niejasnych do dziś powodów nagle zdanie na ten temat zmieniła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pomnik nie po raz pierwszy został oblany farbą. Jednak po raz pierwszy namalowana została na nim kotwica – symbol Polski Walczącej.

Pomnik gen. Zygmunta Berlinga znajduje się w stolicy przy moście Łazienkowskim.

IK