Papież odwiedza ubogich
Czwartek, 25 lipca 2013 (16:50)Ojciec Święty Franciszek odwiedził mieszkańców osiedla Varginha w dzielnicy Manguinhos w Rio de Janeiro.
Swoją wizytę Papież rozpoczął w tamtejszej kaplicy św. Hieronima Emilianiego, gdzie pobłogosławił ołtarz.
Po wyjściu z kaplicy Franciszek błogosławił dzieci oczekujące na niego i modlił się razem z nimi.
Papież został przywitany gorąco i entuzjastycznie. Mimo padającego deszczu mieszkańcy osiedla licznie zgromadzili się na spotkaniu z Ojcem Świętym, wiwatując na jego cześć.
Papież z kaplicy pieszo udał się na boisko sportowe, które wypełnione zostało przez rzesze mieszkańców faweli.
Po drodze błogosławił spotykanych ludzi, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Ponadto wszedł na kilka minut do jednego z domów, by na krótkiej rozmowie spotkać się z zamieszkałą tam rodziną. Tej wizycie nie towarzyszyły kamery, dlatego miała ona charakter prywatny.
Przemierzając w deszczu kilkaset metrów z kaplicy do boiska, Franciszek często zatrzymywał się, by chwilę porozmawiać, pobłogosławić mieszkańców odwiedzanej przez siebie faweli. Chętnie też fotografował się i nieustannie obdarzał napotkanych ludzi swym szczerym uśmiechem.
Wizyta Papieża w tej ubogiej dzielnicy Rio de Janeiro to zwrócenie oczu świata oraz rządzących na problem ubóstwa i biedy. Franciszek poprzez swoje gesty wskazuje, że każdy człowiek jest ważny i powinniśmy wyciągać do niego pomocną dłoń.
Varginha to mała dzielnica, zapomniana fawela, leżąca w tzw. Strefie Gazy, ubogiej i pełnej przemocy północnej części Rio de Janeiro. Transmisja ze spotkania Franciszka z mieszkańcami osiedla Varginha w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.
Wcześniej Ojciec Święty Franciszek stał się symbolicznym gospodarzem Rio de Janeiro. W tamtejszym Pałacu Miejskim (Palácio da Cidade) Papież otrzymał klucze do miasta, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży.
Wręczenia kluczy dokonał na pałacowym balkonie niepełnosprawny chłopiec. Następnie Ojciec Święty pobłogosławił flagi olimpijskie. Igrzyska odbędą się w Brazylii w 2016 roku.
Jeszcze dziś w programie zaplanowano ceremonię powitania Ojca Świętego na plaży Copacabana przez młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 czasu lokalnego (godz. 23.00 czasu polskiego).
Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.
Izabela Kozłowska