• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Niewolnictwo - plagą współczesności

Wtorek, 22 maja 2012 (20:00)

Milion osób rocznie pada ofiarą nielegalnego handlu ludźmi. W ostatnich latach ten nielegalny proceder stale wzrasta.

Ksiądz kardynał Antonio Maria Vegliò, który uczestniczył w specjalnym spotkaniu z ubogimi i uchodźcami w konkatedrze w Narni w Umbrii (środkowe Włochy), zaapelował, by nie milczeć w obliczu gwałtownego odradzania się handlu niewolnikami. Kardynał przypomniał, że chodzi tu o milion osób rocznie. Trafiają one następnie na rynek prostytucji, w tym także pedofilskiej, przymusowej pracy czy handlu narządami do przeszczepów. - Emigrowanie nigdy nie jest bezbolesne. Wielu nie porzuciłoby ojczyzny, jeśli nie byliby do tego zmuszeni – przypomniał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Jak relacjonuje Radio Watykańskie, kardynał zwrócił uwagę, że emigracja wymaga porzucenia wielu własnych wartości, a z drugiej strony odnalezienia się w obcym środowisku. Stąd jego zdaniem lepszą rzeczą byłoby uniknięcie emigracji, biorąc również pod uwagę prawo każdego człowieka do życia tam, gdzie się urodził. Tymczasem migracje we współczesnym świecie przyjęły rozmiary prawdziwych kryzysów humanitarnych.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zaapelował o przezwyciężanie barier tworzonych przez lęki, uprzedzenia, obojętność, egoizm czy izolację, gdyż w przybyszach również objawia się Chrystus. Purpurat wyjaśnił, że nie oznacza to zachęty do łamania prawa, lecz potrzebę pokonania jego ograniczeń dzięki solidarności i współpracy.

Izabela Kozłowska

Iza Kozłowska