• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

Otwarto Tokyo Skytree

Wtorek, 22 maja 2012 (19:57)

643 metry - tyle mierzy najwyższa wieża telekomunikacyjna na świecie - Tokyo Skytree, którą dziś otwarto dla zwiedzających.

Największą atrakcją budowli są dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 350 i 400 metrów.
Organizatorzy spodziewają się pierwszego dnia - pomimo deszczowej pogody - 200 tys. zwiedzających. Ze względu na ogromne zainteresowanie do wnętrza wieży wpuszczane są tylko te osoby, które wcześniej potwierdziły swoją obecność.
Japońscy architekci świadomie podwyższyli konstrukcję, aby prześcignąć Canton Tower w Kantonie. Dzierżąca dotychczas rekord wysokości budowla w chińskiej metropolii mierzy 600 metrów.
W pomieszczeniach liczącego 37 tys. metrów kwadratowych kompleksu znalazły się też liczne restauracje i biura firm, a także planetarium i akwarium. Wieża ma jednak przede wszystkim polepszyć jakość programów radiowych i telewizyjnych odbieranych w Tokio.
Oddanie budowli do użytku opóźniło się o kilka miesięcy z powodu zeszłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami, które spustoszyło wybrzeże Japonii. Japońscy inżynierowie wykorzystali przy budowie Tokyo Skytree najnowocześniejsze technologie, aby zabezpieczyć wieżę przed skutkami trzęsień ziemi. Wykorzystano także doświadczenia stosowane w przeszłości przy wznoszeniu pagod. Wielokondygnacyjne wieże w buddyjskich klasztorach wykazują wyjątkową odporność na wstrząsy i dotychczas żadna z nich nie zawaliła się podczas trzęsienia ziemi - pisze dpa, powołując się na ekspertów.
Budowa Tokyo Skytree trwała cztery lata i kosztowała równowartość 643 mln euro. Jak podkreśla dpa, otwarcie obiektu odbyło się w czasie, gdy Japonia walczy ze skutkami poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego.
Tokijska wieża telekomunikacyjna jest drugą najwyższą, zbudowaną przez człowieka konstrukcją na świecie. Rekord należy do mierzącego 828 metrów budynku Burdż Chalifa w Dubaju.

IK, PAP

IK, PAP