• Wtorek, 10 marca 2026

    imieniny: Cypriana, Marcelego

Islamiści wyparli świeckich Tuaregów

Sobota, 14 lipca 2012 (19:36)

Grupy islamistów powiązane z Al-Kaidą wyparły świeckich separatystów z plemienia Tuaregów z północnego Mali w zachodniej Afryce i werbują nowych bojowników.

Poinformował o tym brytyjski dziennik "The Guardian" ("TG"), którego korespondent w Bamako (stolicy Mali) powołuje się na dyplomatyczne i rządowe źródła. Według nich, przeszkoleni i uzbrojeni przez  islamistów bojownicy w ciągu dwóch lat mogą stać się zagrożeniem dla Europy. "Jeśli islamiści będą sprawować kontrolę nad dużymi obszarami Mali, gdzie będą robić, co chcą, to stworzy to bezpośrednią groźbę dla Europy" - mówi dziennikowi zachodni dyplomata przebywający w Bamako.

Zdaniem rozmówcy "TG", "nie można zapominać, że tereny przez nich opanowane są blisko Europy". "Islamiści werbują ludzi w północnym Mali, oferują im pieniądze, przeszkolenie i broń. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to jest tylko kwestią czasu, gdy zacznie oddziaływać bezpośrednio na Europę" - zaznaczył.

Jak zauważa "Guardian", sojusz tuareskich separatystów z islamistami niedawno się załamał, a między poszczególnymi zbrojnymi frakcjami wybuchły walki.

W miniony czwartek islamiści wyparli Tuaregów, przejmując kontrolę nad całym północnym terytorium kraju, łącznie z Gao - dawną, główną bazą malijskiej armii. Brytyjski dziennik podkreśla też, że sytuacja gospodarcza Mali stale się pogarsza. Społeczeństwu grozi głód, a rząd jest zbyt słaby i nie potrafi działać efektywnie. "Zupełne wyparcie Islamskiego Maghrebu (AQIM) z zajętych terenów będzie trudne z uwagi na to, że granice na Saharze są umowne, a islamiści kontrolują lukratywny przemyt ludzi, narkotyków i broni" - dodaje "The Guardian".

Północne Mali od upadku rządu w Bamako w wyniku wojskowego przewrotu w marcu 2012 r. znajduje pod kontrolą sił antyrządowych. Tuaregowie domagający się utworzenia na Saharze własnego państwa, tzw. Azawad, początkowo połączyli siły z grupami bliskimi ideologicznie Al-Kaidzie z AQIM. Wśród nich wymienia się m.in. Boko Haram (fundamentalistyczna sekta islamska w Nigerii, odpowiedzialna za prześladowania chrześciajan) oraz organizację Mujao, czyli zachodnioafrykański odłam AQIM Ansar Dine (tłum. Obrońcy Wiary).

IK