• Piątek, 3 kwietnia 2026

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Licznik życia

Środa, 19 czerwca 2013 (02:03)

Projekt ustawy chroniącej życie dzieci chorych od poczęcia podpisało już ponad 150 tys. osób.

Tym samym osiągnięty został wymagany próg formalny pozwalający na podjęcie prac nad obywatelskim projektem w Sejmie.

Jak podkreślają organizatorzy, zbieranie podpisów trwa. Wiele podpisów nie zostało jeszcze nadesłanych do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, poza tym część z nich jest jeszcze niepoliczona.

– Obecnie mamy około 150 tysięcy podpisów. Do końca czerwca czekamy, aż lokalne komitety i wolontariusze przyślą do nas wszystkie formularze z podpisami. Codziennie przybywa po kilkanaście tysięcy podpisów. Możemy liczyć na liczbę ponad pół miliona. Naszym celem na początku akcji był milion. Nie jest wykluczone, że do takiej liczby się zbliżymy. Ale potrzebujemy do tego ogromnej mobilizacji. Zachęcamy i apelujemy do wszystkich ludzi sumienia o włączenie się w naszą akcję – wzywa w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji i Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”.

Jak zaznacza, liczba podpisów ma znaczenie, ponieważ im jest ich więcej, tym większą wagę będzie miał projekt w Sejmie. Jego zdaniem, duże zaangażowanie społeczne w zbiórkę podpisów przeciwko aborcji eugenicznej może również skłonić posłów do tego, aby zamiast podążać nurtem poprawności politycznej dyktowanym przez „Gazetę Wyborczą”, odwołali się do swojego sumienia i ostatecznie opowiedzieli się za projektem.

– 2 lipca składamy projekt wraz z podpisami w Sejmie. Cieszymy się z tego, że przekroczyliśmy wymagany próg. Nasza kampania nie kończy się jednak na zbiórce podpisów. Następnymi ważnymi akcjami będą spotkania i rozmowy z posłami. Ich celem ma być przede wszystkim pokazanie krzywdy dzieci i uzyskanie wsparcia dla naszego projektu. Walczymy do końca i wierzymy, że nam się uda, bo to, o co toczymy bitwę, jest absolutnym fundamentem naszej cywilizacji – prawo do życia dla każdego człowieka od poczęcia, niezależnie od tego, czy stwierdzono u niego prawdopodobieństwo wady genetycznej – wskazuje Mariusz Dzierżawski.

Fundacja PRO – Prawo do Życia złożyła w Sejmie 21 marca – w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa – wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Projekt ustawy, pod którą już są zbierane podpisy w całej Polsce, przewiduje likwidację zapisanej w Ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przesłanki eugenicznej umożliwiającej zabicie poczętego dziecka.

Zbiórka podpisów trwa od 2 kwietnia. Wówczas marszałek Sejmu zarejestrowała w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Wolontariusze w całym kraju angażują się w akcję, zbierając podpisy w różnych środowiskach. Wiele formularzy jest wypełnianych podczas marszów dla życia i rodziny.

Faktem unaoczniającym skalę dramatu, który jest skutkiem obecnego zapisu o przesłance eugenicznej, są oficjalne dane z 2011 roku. Wynika z nich, że u 80 proc. dzieci, u których w okresie prenatalnym zdiagnozowano prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej lub choroby, zostało uśmierconych.

W 2011 r. zabito z tego powodu 669 dzieci, wśród których u 620 podejrzewano wadę genetyczną. Jak przypominali obrońcy życia, pomimo że resort zdrowia zapewniał, iż celem badań prenatalnych nie jest selekcja, ale leczenie, to te dane temu przeczą.

Jeszcze do końca czerwca można złożyć swój podpis pod projektem znoszącym przesłankę eugeniczną w polskim prawie.

Paulina Gajkowska