• Piątek, 3 kwietnia 2026

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Poinformuj UE o dyskryminacji Telewizji Trwam

Czwartek, 13 czerwca 2013 (14:36)

Jeszcze tylko do jutra Europejska Agenda Cyfrowa, będąca programem Komisji Europejskiej, przeprowadza konsultacje społeczne dotyczące funkcjonowania mediów w Europie. Każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej może się w nich wypowiedzieć.

Każdy głos jest ważny w walce o wolność w dostępie wszystkich obywateli do środków społecznego przekazu, w tym także mediów katolickich w Polsce. Od prawie dwóch lat trwa batalia o to, by Telewizja Trwam była ogólnodostępna poprzez multipleks.

Batalia jest przez media głównego nurtu przemilczana, podobnie jak konsultacje społeczne dotyczące sytuacji mediów w Europie.

– Zazwyczaj wszystko, co robi Komisja Europejska i jej organy, przyjmowane jest w Polsce entuzjastycznie. Z kolei jeśli coś dotyczy sprawy bardzo niewygodnej dla rządu Donalda Tuska, to unika się tego tematu w przestrzeni publicznej – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl poseł Adam Hofman, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że zdecydowanie do „niewygodnych dla władzy kwestii należy brak wolności mediów i wykluczanie z głównego, medialnego obiegu katolickiej Telewizji Trwam – najważniejszej dla milionów polskich katolików i niemyślącej zgodnie z nurtem rządu stacji”.

- Dlatego udział w tych konsultacjach jest niejako naszym obowiązkiem. Prawo i Sprawiedliwość czynnie się w nie włącza. Rozesłałem do naszych struktur i klubów w regionach ankietę z prośbą o wypełnianie. Wzięcie udziału w konsultacjach, wyrażenie swojej opinii i zastrzeżeń może zwrócić uwagę na problem braku wolności mediów w Polsce – wyjaśnił poseł PiS.

Ponadto zwrócił uwagę, że „toczące się od dawna protesty w obronie Telewizji Trwam wskazują, że z obecnym rządem nie uda się tej sytuacji zmienić”.

– Musimy albo szybko zmienić rząd, albo szukać wsparcia i pomocy w organizacjach i instytucjach międzynarodowych, by w Polsce zaprzestano dyskryminacji katolików i ich mediów.

Poseł Adam Hofman nie ma wątpliwości, dlaczego dotychczasowe miliony podpisów, setki marszy, a także stanowiska duchownych Kościoła i polityków są przemilczane przez decydentów.

– Ta władza boi się prawdy. Telewizja Trwam, obchodząca wczoraj swój jubileusz dziesięciolecia, tę prawdę przekazuje. Donald Tusk i jego przyjaciele, poplecznicy i zwolennicy zrobią wszystko, by nie dopuścić prawdy do Polaków. Nie ugną się nawet przed łamaniem prawa i woli milionów obywateli – podkreślił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Aby wziąć udział w konsultacjach prowadzonych przez Europejską Agendę Cyfrową należy wypełnić wymagane formularze opublikowane na stronie agendy. Istnieje możliwość jego uzupełniania w języku polskim.

O sprawie konsultacji społecznych jako pierwsi informowaliśmy w artykule pt. „Napisz do UE o dyskryminacji Telewizji Trwam”.

Izabela Kozłowska