Badania: Rodzice częściej niż ich dzieci używają smartfonów podczas posiłków
Poniedziałek, 22 czerwca 2026 (14:02)Aż 75 proc. rodziców korzysta ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych podczas wspólnego spożywania z dziećmi posiłków. Dzieci postępują podobnie, lecz nieco rzadziej – wykazały badania opublikowane przez „JAMA Pediatrics”.
Przeanalizowano ponad 350 amerykańskich rodzin. Okazało się, że rodzice nie są najlepszym przykładem dla swych pociech. Sami często sięgają po smartfony w towarzystwie swych dzieci, nawet podczas spożywania posiłków. Tymczasem wspólny posiłek jest bardzo ważny dla całej rodziny, w tym szczególnie dla dzieci.
„Codzienne korzystanie z mediów znacznie bardziej wniknęło w nasze życie, aniżeli zdajemy sobie z tego sprawę” – ostrzega jedna z autorek badania prof. Cecilia Sada Garibay z University of Arizona (USA), socjolog mediów.
Specjalistka w wypowiedzi dla stacji CNN podkreśla,
że sięganie po smartfon lub inne urządzenia podczas wspólnego spożywania posiłków psuje wzajemne relacje, nie mówiąc już o tym, że to zły przykład dla dzieci. W wielu krajach, w tym w Polsce, próbuje się ograniczyć korzystanie ze smartfonów w szkołach, tymczasem złe nawyki w tym zakresie dzieci nabywają już w domach.
Eksperci od lat zwracają uwagę, jak ważny jest wspólny posiłek całej rodziny, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Nie tylko pozytywnie wpływa na wzajemne relacje oraz stan emocjonalny. Z badań wynika, że dzieci spożywające z rodzicami wspólne posiłki częściej zdrowo się odżywiają, rzadziej mają nadwagę i otyłość, a nawet rzadziej sięgają po używki.
AB, PAP