• Czwartek, 25 czerwca 2026

    imieniny: Wilhelma, Doroty, Łucji

Pielgrzymka eucharystyczna w USA

Niedziela, 7 czerwca 2026 (19:27)

Ponad 10 tys. katolików uczestniczyło już w ogólnokrajowej pielgrzymce eucharystycznej, która przemierza Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęła się
w uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Florydzie,
a zakończy 5 lipca w Filadelfii. 

Procesja nazywana Cabrini lub Cabrini Route odnosi
się do trasy tegorocznej Narodowej Pielgrzymki Eucharystycznej (National Eucharistic Pilgrimage).
Została nazwana ku czci św. Franciszki Ksawery Cabrini (1850-1917), patronki imigrantów i pierwszej osoby posiadającej obywatelstwo amerykańskie wyniesionej
na ołtarze.

Pielgrzymka rozpoczęła się 24 maja w St. Augustine,
a zakończy się 5 lipca w Filadelfii. Prowadziła przez Florydę, Georgię oraz obie Karoliny. Po przejściu
przez Wirginię pielgrzymi udadzą się do archidiecezji waszyngtońskiej, a następnie do Baltimore, Camden
w New Jersey, Portland w stanie Maine oraz innych
miejsc na Wschodnim Wybrzeżu USA.

Przez ponad 6 tygodni grupa pielgrzymów niesie Najświętszy Sakrament w monstrancji przez miasta
i diecezje Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W programie są: Msze św., adoracje, procesje eucharystyczne i wydarzenia modlitewne.

Procesja była witana przez tysiące katolików na
całej trasie, a grupa młodych dorosłych towarzyszy Najświętszemu Sakramentowi przez całą drogę
wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Według organizatorów w Cabrini Route uczestniczyło
już ponad 10 tys. wiernych. Jest to trzecia wielka pielgrzymka eucharystyczna w USA w ostatnich latach. Poprzednie odbyły się: w 2024 r. przed Narodowym Kongresem Eucharystycznym oraz w 2025 r. na trasie
z Indianapolis do Los Angeles.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem
„One Nation Under God” (Jeden naród przed Bogiem), nawiązującym zarówno do 250. rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych, jak i 75. rocznicy włączenia tego zwrotu
do amerykańskiej przysięgi wierności, którą składa każdy przed otrzymaniem obywatelstwa amerykańskiego.

Pielgrzymka zakończy się w Filadelfii podczas weekendu obchodów amerykańskiego Święta Niepodległości.
Kilka tygodni wcześniej, 11 czerwca, biskupi Stanów Zjednoczonych dokonają aktu poświęcenia kraju Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

APW, KAI