• Piątek, 13 marca 2026

    imieniny: Krystyny, Bożeny, Rodryga

Koalicja rządząca za projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego

Czwartek, 12 marca 2026 (19:07)

Wniosek o odrzucenie tego projektu wystosowali posłowie PiS. Projekt przekierowano do sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

W czwartek Sejm dyskutował na temat spełniania przez Trybunał Konstytucyjny wymogów sądu ustanowionego na mocy prawa, niezawisłego i bezstronnego. Projekt ma związek z planowanym na piątek wyborem przez Sejm sędziów TK.

Według posłów z koalicji rządzącej w ostatnich narastało wiele sporów prawnych, politycznych i instytucjonalnych wokół Trybunału Konstytucyjnego, a Sejm powinien jasno zabrać głos w tej sprawie.

Michał Pyrzyk (PSL) przypomniał orzeczenie TSUE z grudnia ub.r., w którym wskazano, że polski TK nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu. Wyrażając swoje poparcie dla projektu uchwały, dodał, że „tylko prawidłowe obsadzenie składu osobowego TK stanowi warunek konieczny do przywrócenia jego zdolności do wykonywania zadań w sposób zgodny z zasadami demokratycznego państwa prawa”.

Marcin Warchoł (PiS) złożył wniosek o odrzucenie projektu. Według niego premier Donald Tusk dokonuje zamachu na TK, by zlikwidować organ, który ma chronić Polaków.

W ciągu dwóch dni chcecie dokonać zamachu na Trybunał Konstytucyjny, podczas gdy przez dwa lata nie dokonywaliście tych wyborów. Artykuł 194 Konstytucji wyraźnie wskazuje, że kadencje są indywidualne i sędziów wybiera się w miarę pojawiania się wakatów. Tymczasem dokonujecie tego wyboru grupowo, hurtowo, za jednym zamachem, doprowadzając do przejęcia Trybunału Konstytucyjnego, co jest oczywiście bezprawne w świetle art. 194. Drugi przepis – 197 – Konstytucji, wskazuje, że tylko ustawa może być powodem wybrania sędziów do Trybunału. Tymczasem wy dokonujecie tego wyboru w oparciu o co? O regulamin, który jest zależny od widzimisię władzy zaznaczył podczas debaty polityk.

Według Przemysława Wiplera (Konfederacja) fundamentalnym problemem Trybunału nie jest to, że wybierani do niego byli politycy, bo z tym – jak zaznaczył – mieliśmy już do czynienia w przeszłości, ale to, że „stosując triki prawne i niekonstytucyjne interpretacje przepisów”, zablokowano publikowanie wyroków TK. Zapowiedział, że klub Konfederacji poprze wniosek PiS o odrzucenie projektu uchwały.

W związku z wnioskiem PiS wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska skierowała projekt ponownie do komisji.

Projekt uchwały wniosła grupa ponad 30 posłów z wszystkich ugrupowań koalicji rządzącej: KO, Lewicy, PSL-
-TD, Centrum i Polski 2050. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważniono posłów: Macieja Tomczykiewicza (KO), Michała Pyrzyka (PSL-TD), Annę Marię Żukowską (Lewica), Sławomira Ćwika (Centrum) i Pawła Śliza (Polska2050).

 

AB, www.radiomaryja.pl, PAP