Świadek Chrystusa
Sobota, 7 lutego 2026 (17:01)Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Tadeusz Wojda wspominając zmarłego ks. bp. Juliana Wojtkowskiego, powiedział, że był on świadkiem Chrystusa i człowiekiem, który dał świadectwo pokory i oddania. Ksiądz bp senior został w sobotę pochowany w bazylice św. Jakuba w Olsztynie.
Ksiądz abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, powiedział w sobotę, że „wspominamy księdza biskupa jako człowieka, który żył życiem wspólnoty, swoją misją i powołaniem”.
– Do parafii jeździł pociągami, wiele godzin wcześniej, by dobrze poznać i być przygotowanym na wizyty duszpasterskie. Była w nim wielka pokora i było świadectwo, że chce karmić się Słowem Bożym i żyć według słów Jezusa. Był wybitnym znawcą łaciny, dużo pracował i pisał. Wielu dzisiejszych biskupów, kapłanów i teologów korzystało z jego pomocy. Odszedł wielki człowiek, świadek Chrystusa, postać, która wpisała się w historię Polski XX i XXI wieku. Dziękujemy mu za to wielkie świadectwo pokory, dobroci i oddania – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Tadeusz Wojda.
Metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński podkreślił, że ks. bp Julian Wojtkowski to człowiek, który utożsamiał całą historię powojenną diecezji warmińskiej.
– Był chodzącą encyklopedią, podjął mnóstwo decyzji, które były ważne dla Kościoła i dla Warmii. Żegnamy osobę, którego życie było ewangeliczne. W sensie dosłownym pokazywał to swym prostym życiem – dodał.
Papież Leon XIV w liście skierowanym do uczestników ceremonii pogrzebowej napisał, że „ksiądz biskup Julian Wojtkowski przez ponad 75 lat posługi kapłańskiej i 56 lat w Episkopacie powtarzał z ludem »Veni Domine Jesu« [Przyjdź, Panie Jezu – PAP]”.
– Przekonany, że wiara szuka zrozumienia, ks. bp Julian Wojtkowski poświęcił się również pracy dydaktycznej i badawczej, zgłębiając dzieje swej archidiecezji, tłumacząc łacińskie teksty i sławiąc Maryję, do której jasnogórskiego i wileńskiego tronu wielokrotnie pielgrzymował – napisał Papież Leon XIV.
Ks. bp pomocniczy senior Julian Wojtkowski był wikariuszem generalnym, ojcem duchownym kapłanów diecezji warmińskiej, wizytatorem zakonów i zgromadzeń zakonnych, kierownikiem Warmińskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, członkiem Głównej Komisji Synodalnej Diecezji Warmińskiej. Pełnił też funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Budowy Kościołów, sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. KUL i członka Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.
W 1987 r. został profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 1997 r. profesorem zwyczajnym. Główne dziedziny jego badań to historia dogmatów maryjnych w Polsce średniowiecznej, drobne teksty polskie w inkunabułach Wielkopolski i historia diecezji warmińskiej. Był autorem wielu opracowań oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych. Wypromował 60 magistrów, 23 licencjatów i 13 doktorów teologii.