• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Nuncjusz apeluje o pojednanie chrześcijan

Poniedziałek, 21 maja 2012 (06:17)

O wzajemny szacunek i pojednanie chrześcijan mieszkających w Iraku zaapelował tamtejszy nuncjusz apostolski arcybiskup Giorgio Lingua, który odbył podróż m.in. do Mosulu, Irbil oraz kilku innych, mniejszych miejscowości leżących na północy kraju.

Nuncjusz spotkał się z chrześcijanami różnych obrządków oraz przedstawicielami Kościołów niekatolickich – poinformował baghdahope.blogspot.com. W Mosulu, wraz z tamtejszym arcybiskupem Emilem Shimounem Noną (pełne nazwisko - Emil Shimoun Nona) - hierarchą obrządku chaldejskiego, odwiedził biskupa syryjskoprawosławnego – Nicodemusa Dawooda Sharafa (pełne nazwisko – Nicodemus Dawood Sharaf). Kolejnym punktem wizytacji było spotkanie z katolickimi wspólnotami zakonnymi i licznie zgromadzonymi wiernymi.
Arcybiskup Lingua złożył wizytę w wiosce Telkeif, gdzie mieści się wspólnota Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Następnie wziął udział w otwarciu ośrodka liturgicznego chaldejskiego zgromadzenia Córek Serca Jezusowego. Nuncjusz odwiedził także klasztor redemptorystów w Alqosh, gdzie spotkał się z grupą księży katolickich.
W trakcie tej długiej i męczącej podróży abp Lingua wielokrotnie apelował do wszystkich o jedność i pomoc zarówno katolików, jak i chrześcijan różnych wyznań. Zaznaczał, że dzięki wzajemnej pracy i solidarności sytuacja chrześcijan w Iraku może ulec zmianie. Arcybiskup Lingua zachęcał także kapłanów do pełnego pojednania z własnymi biskupami, jak też do stawania się narzędziami jedności wewnątrz własnych wspólnot i w wymiarze ekumenicznym.

Z relacji bahdadhope.blogspot.com wynika, że abp Lingua w trakcie swoich spotkań nawiązywał do wskazań Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, który odbył się przed dwoma laty w Rzymie. „Nuncjusz w Iraku poruszył m. in. sprawę różnorodności obrządków w Kościele katolickim. Dbając o jedność, należy zarazem szanować nawzajem ich odrębności i nie mieszać różnych elementów liturgicznych, ale zachowywać własną tożsamość każdego z nich” – podaje bahdadhope.blogspot.com.
Z informacji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) wynika, że liczba chrześcijan w Iraku gwałtownie maleje. Pierwsze szacunki mówiły, że ich liczebność w tym kraju, w latach 80. była zbliżona do 1,4 mln osób (dane na podstawie ostatniego spisu ludności w Iraku, przeprowadzonego w 1987 roku). Nowe szacunki wskazują, że liczba ta wynosi około 400 tys. osób.
Jak podaje PKWP minimum 800 tys. chrześcijan opuściło Irak po załamaniu się poziomu bezpieczeństwa publicznego po upadku rządów Saddama Husseina. Specjaliści uważają, że jest to największa migracja naszego tysiąclecia. Chrześcijanie emigrują z Iraku  przede wszystkim dlatego wzrost i brutalność ich prześladowań. Coraz częściej dochodzi o zabójstw biskupów, kapłanów i świeckich wiernych. Muzułmanie otwarcie prowadzą wojnę religijną, która ma na celu wyeliminowanie z życia społecznego chrześcijan i zmuszenie ich do opuszczenia Iraku.

Izabela Kozłowska

Iza Kozłowska