• Poniedziałek, 8 marca 2021

    imieniny: Jana, Beaty, Wincentego

Wyścig Bałtyk - Karkonosze już od niedzieli

Piątek, 18 maja 2012 (15:05)

Niedzielnym kryterium na ulicach Kołobrzegu rozpocznie się 20. edycja międzynarodowego wyścigu kolarskiego Bałtyk - Karkonosze Tour 2012. 30-kilometrowy prolog zadecyduje o podziale koszulek liderów, ale wyniki nie są zaliczane do klasyfikacji generalnej.

 

Trasa jubileuszowego Bałtyk - Karkonosze Tour podzielona jest na osiem etapów, o łącznej długości wynosi 797,8 kilometra. Najdłuższy, 6. etap, prowadzący z Żar do Leśnej, ma 184,2 kilometra. Pierwsze sześć płaskich etapów będzie zapewne polem do popisu dla sprinterów, ale o losach zwycięstwa decydować powinny dwa ostatnie.

 

W ostatnim dniu imprezy kolarze walczyć będą na dwóch odcinkach - górskiej czasówce Kowary - Przełęcz Okraj na dystansie 11,6 km, ze średnim nachyleniem 5,1 proc. i maksymalnym 12 proc., oraz "królewskim" etapie Kowary - Karpacz z metą na Orlinku i siedmioma górskimi premiami. Na starcie stanie 15 zespołów z Polski, Niemiec, Rosji i Słowacji. Wyścig nie jest objęty kalendarzem Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), co pozwala polskim grupom zawodowym zgłosić większą liczbę kolarzy. W niemal pełnych składach osobowych wystąpią więc nadające ton krajowej rywalizacji CCC Polsat Polkowice, Bank BGŻ i BDC Marcpol. Licznie zjawią się, jak co roku, ekipy z Niemiec. Na liście zgłoszeń jest blisko 40 zawodników z tego kraju.

 

W barwach CCC Polsat pojedzie oczywiście najlepszy tej wiosny polski zawodnik Marek Rutkiewicz, a towarzyszyć mu będą między innymi zwycięzca Bałtyk - Karkonosze Tour w 2006 roku Bartłomiej Matysiak, Tomasz Kiendyś i utalentowany sprinter Grzegorz Stępniak. Numer startowy jeden otrzymał ubiegłoroczny triumfator Robert Radosz z BDC MarcPol. Obok niego pojawią się doświadczeni Dariusz Baranowski i Marcin Sapa, a także sprinterzy - Adam Wadecki i Dariusz Rudnicki. Zbigniew Szczepkowski, dyrektor sportowy ekipy Bank BGŻ, przywozi na wyścig mocną drużynę, z Pawłem Cieślikiem, Błażejem Janiaczykiem, Tomaszem Smoleniem oraz byłymi mistrzami kraju: Mariuszem Witeckim, Krzysztofem Jeżowskim i ubiegłorocznym zwycięzcą BGŻ ProLigi Łukaszem Bodnarem.

 

Bałtyk - Karkonosze Tour będzie piątą w tym sezonie imprezą prestiżowego cyklu BGŻ ProLigi, skupiającego najważniejsze wyścigi kolarskie w Polsce. Zdecydowanym liderem ProLigi jest Marek Rutkiewicz, który wygrał trzy z czterech dotychczasowych wyścigów i ma zdecydowaną przewagę punktową nad rywalami. Sam Rutkiewicz mówi jednak przed startem, że po bardzo pracowitym i udanym początku sezonu chce potraktować udział w wyścigu Bałtyk - Karkonosze nieco ulgowo. Czuje już bowiem zmęczenie częstymi startami, a jego głównym celem w sezonie jest udział w Tour de Pologne, do którego chce się jak najlepiej przygotować.

 

IK, PAP

IK, PAP