• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

"Biało-Czerwone ISKRY" wystąpią w Siauliai

Piątek, 18 maja 2012 (15:03)

Polskie „Biało-Czerwone Iskry” („BCI”) będą gwiazdą międzynarodowych pokazów lotniczych „Iron Wings 2012”, które odbędą się 26 maja br. w Bazie Litewskich Sił Powietrznych w Siauliai.

Pokazy odbędą się z okazji 20. rocznicy powstania Litewskich Sił Powietrznych. W skład polskiej delegacji oprócz zespółu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” (6 samolotów TS-11 Iskra) wejdzie transportowa CASA C29-295 M oraz  personel techniczny. Zespół „BCI” jest już po pierwszych treningach, które podobnie jak w roku poprzednim odbył na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

W trakcie pokazów swoje akrobacje zaprezentują także: duński Zespół Akrobacyjny „Baby Blue T-17“, który wystąpi na 5 samolotach szkolnych Saab T-17, oraz dobrze znany polskiej publiczności Łotewski Zespół Akrobacyjny „Baltic Bees“.

Z informacji Polskich Sił Powietrznych wynika, że poza zespołami akrobacyjnymi będzie można zobaczyć takie statki powietrzne jak: Su-26, Jak-12, Jak-52, L-159 Alca, samoloty transportowe An-2, C-27J „Spartan“ oraz L-410, śmigłowiece Mi-8T, Schweizer 300C i ELA 07S oraz zabytkowe Nieuport 24 czy dwupłatowiec JR2.

Oprócz pokazów „w powietrzu” organizatorzy zadbali o wiele atrakcji „na ziemi”. Na wystawie statycznej nie zabraknie polskich akcentów. Miłośnicy lotnictwa będą mogli zobaczyć m. in. polską CASĘ C-295M z podkrakowskich Balic, Malborski MiG-29, który aktualnie bierze udział w misji Baltic Air Policing oraz Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

12 czerwca 1992 roku oficjalnie zaczęły funkcjonować Litewskie Siły Powietrzne, których pierwszym dowódcą był płk Zenonas Vegelevičius. Pierwszym samolotem, który wzbił się w powietrze, był polski An-2 produkowany w Mielcu. W obecnym wyposażeniu Litewskich Sił Powietrznych znajduje się m.in.: Jak-52, Mi-8 czy samolot transportowy Alenia C-27J Spartan.
Litwini nie posiadają własnych myśliwców do patrolowania przestrzeni powietrznej nad swoim krajem, dlatego od 2004 roku przystąpili do natowskiego programu „Baltic Air Policing”. 4 samoloty państw należących do NATO od 2004 roku patrolują litewską przestrzeń. Na lotnisku w Siauliai stacjonuje obecnie Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 4, który ochrania przestrzeń powietrzną państw bałtyckich.

Izabela Kozłowska

Izabela Kozłowska