Pod patronatem „Naszego Dziennika”
Prośba o Bożą interwencję
Wtorek, 18 marca 2025 (19:16)Przyłącz się do Wielkiej Nowenny za Ojczyznę. Trwa narodowa modlitwa Polska na Skale.
To w sumie dziewięć tygodni nieustannej modlitwy i ofiarowania w niedziele Komunii św. wynagradzającej grzechy narodowe. Duchowa inicjatywa wielu ludzi dobrej woli, duchownych i świeckich, zatroskanych o losy Ojczyzny, łączy Polaków na całym świecie. Przyłączyło się do niej już kilkadziesiąt tysięcy osób.
Do Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli. Podjął ją m.in. ruch Wojowników Maryi.
– Cały czas można dołączyć do Wielkiej Nowenny, i do tego bardzo zachęcamy. To wołanie całego Narodu o duchowe odrodzenie Polski, o to, aby Ojczyzna wypełniała Bożą wolę, została wierna nauce Ewangelii. To czas wołania o Boże miłosierdzie dla Polski, wypraszania łask i błogosławieństwa. Choć to niełatwa nowenna, bo wymaga od nas zorganizowania w ciągu dnia czasu na odmówienie przypisanych do niej modlitw, to jednak widać, jak bardzo wiele osób podejmuje ten wysiłek dla Polski. Każdy, kto czuje choć małe poruszenie serca, niech pójdzie za nim i odpowie na zaproszenie do nowenny – mówi Jacek Korpal, rzecznik prasowy Wojowników Maryi.
Modlitwę można podjąć w kaplicy adoracji, kościele, domu, miejscu pracy. Codziennie na profilu facebookowym Polska na Skale udostępniana jest o godz. 15.00 transmisja na żywo z kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie, która jest Światowym Centrum Modlitwy o Pokój. W ten sposób można łączyć się duchowo on-line w trwaniu przed Jezusem Eucharystycznym, samemu odmawiając nowennowe modlitwy.
– Można też łączyć się w odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego czy modlitwy różańcowej poprzez Radio Maryja, wzbudzając w swoim sercu intencję nowenny – o Boże miłosierdzie dla Polski i o wypełnienie woli Bożej. Osobiście bardzo często, zwłaszcza kiedy jestem w podróży, włączam o godz. 20.20 różaniec w Radiu Maryja. Łatwiej jest się zmobilizować do modlitwy, jeśli jest ona w łączności z innymi – podpowiada Jacek Korpal. W tym też kontekście przywołuje słowa Pana Jezusa: „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Inicjatorzy nowenny, zapraszając do jej podjęcia, przypominają m.in. słowa św. Jana Pawła II: „Polska jest matką szczególną. Nie można jej tylko kochać. Trzeba jej służyć”. – Nasza służba Ojczyźnie wyraża się też w duchowej walce o jej pomyślność – akcentuje Jacek Korpal.
Wielka Nowenna za Ojczyznę Polska na Skale to codzienne odmawianie w intencji o Boże miłosierdzie dla Polski: Różańca (jednej części), Koronki do Miłosierdzia Bożego i wskazanej modlitwy za Ojczyznę z prośbą o wierność Polaków złożonym przyrzeczeniom oraz o Bożą interwencję w naszych czasach. Treść tej modlitwy jest zamieszczona na stronie polskanaskale.pl. Tam też można zgłosić udział w modlitwie. Interaktywna mapa ukazuje, jak ogromny zasięg ma ta inicjatywa. Pod tym adresem są też zamieszczone materiały, dzięki którym możemy rozpowszechnić informacje o nowennie w swoich środowiskach. Informacje o inicjatywie są też zamieszczone na stronie internetowej diecezji kieleckiej, łowickiej, a także wielu polskich parafii.
Nowenna ma wymiar wynagradzania grzechów Narodu Polskiego. W każdą niedzielę jej trwania osoby włączające się w tę duchową walkę przyjmują Komunię św. wynagradzającą.
– Od początku odmawiam tę nowennę. Poświęcenie kilkudziesięciu minut dziennie dla Ojczyzny nie jest ponad możliwości kogokolwiek. Każdego dnia widzimy, jak coraz więcej jest powodów, aby do niej przystąpić. Przekonujemy się coraz bardziej, jak jest ona konieczna – podkreśla Jacek Korpal. – Nowenna to też wezwanie do nieustannego nawracania się, wymaga od nas bycia w stanie łaski uświęcającej, a zatem również czuwania nad osobistą kondycją duchową. Grzechy każdego z nas powodują duchowe spustoszenie w skali całego Narodu, dlatego tak bardzo ważne jest wynagradzanie i okazanie miłości Panu Bogu – zaznacza. Nowenna rozpoczęła się 11 lutego i trwa do Wielkiego Wtorku – 15 kwietnia. Jej zwieńczeniem będzie zawierzenie Polski miłosierdziu Bożemu 27 kwietnia, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
– Wielki Post, wzywający nas do podjęcia drogi nawrócenia, wewnętrznej przemiany, niech stanie się dodatkowym impulsem, aby dołączyć do nowenny. Takie postanowienie wielkopostne doskonale przygotuje nas również do przeżywania Wielkiego Tygodnia i Świąt Paschalnych – ocenia Jacek Korpal.
Wielkiej Nowennie za Ojczyznę Polska na Skale błogosławi m.in. ks. bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Małgorzata Bochenek