Bilet wstępu do miasteczka
Sobota, 4 maja 2013 (10:48)Bilet wstępu w cenie 1,50 euro do jednego z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech, Civita di Bagnoregio, wprowadziły jego władze. Ta niecodzienna inicjatywa ma wesprzeć miejską kasę w obliczu rosnących wydatków na ratowanie tej prawdziwej perły.
Civita di Bagnoregio, niedaleko Viterbo, to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w stołecznym regionie Lacjum, słynące z bardzo sugestywnych widoków i wyjątkowego klimatu z dala od zgiełku.
Założone zostało przez Etrusków 2,5 tysiąca lat temu w trudno dostępnym terenie, na szczycie skały, dzięki czemu stało się fortecą. Jego architektura pochodzi z czasów średniowiecza.
Ta niezwykła pamiątka historii niszczeje w szybkim tempie, przede wszystkim z powodu erozji skały tufowej, na jakiej została wzniesiona. Zagrożone są liczne domy w miasteczku liczącym kilkunastu mieszkańców zimą i około stu latem.
Civita di Bagnoregio umiera – ten alarm powtarzany jest od lat. Problemy wynikające z pogarszającego się stanu hydrogeologicznego wymuszają kolejne wydatki. Dlatego burmistrz Francesco Bigiotti postanowił, że od wszystkich przyjezdnych pobierana będzie opłata za wstęp do miasteczka na skale. – Było to konieczne, by ratować ten klejnot – wyjaśnił.
Choć, jak się zauważa, przypadek ten wydaje się nadzwyczajny, to nie brak głosów, że nie powinien on stanowić zachęty dla władz innych miast i miasteczek, by w ten sposób ratowały stan finansów. A bardzo dużo z nich boryka się z brakiem pieniędzy.
IK, PAP