• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Ołtarz Ojczyzny - wotum za Prymasa Tysiąclecia

Piątek, 18 maja 2012 (15:03)

Relikwie polskich świętych i błogosławionych będą umieszczane w nowym prezbiterium – Ołtarzu Ojczyzny - kościoła św. Stefana w Radomiu, w świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia. 29 maja br. odbędzie się uroczystość poświęcenia nowego prezbiterium przez ordynariusza diecezji radomskiej ks. bp. Henryka Tomasika.

- Relikwie będą kolejnym nawiązaniem do tego, że nasz kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia swoistego Ołtarza Ojczyzny oraz nadzieja, że w niedługim czasie w jednym z relikwiarzy będziemy mogli umieścić relikwie Prymasa Tysiąclecia, gdy nastąpi beatyfikacja, o którą stale się modlimy - powiedział w Radiu Plus Radom ks. dr Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii.

Jako pierwsze wprowadzone do świątyni mają zostać relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. - Mam nadzieję, że z czasem powstanie tu w naturalny sposób sanktuarium polskich świętych i błogosławionych, którzy - podobnie jak Prymas Wyszyński - łączyli w swym życiu miłość Boga i Ojczyzny - powiedział proboszcz parafii.

Myślą przewodnią plastycznej aranżacji prezbiterium jest Zmartwychwstanie Chrystusa.

W centralnej części prezbiterium umieszczono tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

Projektantem i wykonawcą prezbiterium jest artysta rzeźbiarz Andrzej Pasoń ze Starego Sącza, autor wielu pięknych realizacji w kościołach (m.in. kościół św. Piotra w Radomiu), a także obiektów niesakralnych (m.in. skwer Jagiełły w podradomskiej Jedlni).

Parafia św. Stefana w Radomiu została zainicjowana 15 listopada 1981 roku. Organizatorem budowy świątyni był jej późniejszy proboszcz ks. prałat dr Stanisław Makarewicz. Parafia została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez ks. bp. Edwarda Materskiego.

Izabela Kozłowska

Izabela Kozłowska