Sytuacja na froncie
Niedziela, 22 grudnia 2024 (10:26)Siły rosyjskie wkroczyły niedawno na zajmowany przez Ukraińców obszar obwodu kurskiego w ramach kontynuowanych operacji ofensywnych na zachodzie Rosji – zauważył w swoim ostatnim raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Materiał geolokalizowany opublikowany 20 i 21 grudnia wskazuje, że siły rosyjskie zbliżyły się do południowo-
-wschodnich obrzeży wsi Darjino i północnych obrzeży wsi Kruglenkoje – podał ISW.
Rosyjscy blogerzy wojskowi, na których powołał się amerykański think tank, zauważyli, że wojska ukraińskie odpowiedziały kontratakami na kilku odcinkach frontu w obwodzie kurskim. Rosjanie dodali, że Ukraińcy kontynuują przeprowadzanie uderzeń dalekiego zasięgu w cele wojskowe w położonym na zachodzie Rosji obwodzie.
ISW podkreślił, że źródła ukraińskie nadal informują
o zaangażowaniu wojsk Korei Północnej w walkach
w obwodzie kurskim.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył
w piątek, że rosyjskie dowództwo wojskowe próbuje ukryć rozmieszczenie północnokoreańskich żołnierzy w obwodzie kurskim, przedstawiając ich jako członków różnych grup etnicznych rdzennych mieszkańców rosyjskich regionów Syberii i Dalekiego Wschodu.