• Poniedziałek, 20 stycznia 2025

    imieniny: Fabiana, Sebastiana

Program Rodzina Rodzinie

Wtorek, 3 grudnia 2024 (09:44)

Eskalacja zamrożonego konfliktu w Syrii. Aleppo zdobyli rebelianci, w odwecie naloty i bomby wyniszczają miasto. Odcięto dostęp do wody, pogorsza się sytuacja mieszkańców, którzy szukają schronienia. Caritas Polska organizuje pomoc.

 

Strefa Gazy, Syria, Liban, Ukraina – te miejsca łączy jedno. Rodziny żyją w skrajnie trudnych warunkach. Strach o życie, brak żywności, wody, schronienia, pracy, opieki medycznej. Prawdziwym dramatem jest też brak informacji o losie najbliższych, którzy walczą na froncie lub giną pod gruzami. Tymczasem w wielu rejonach nie ma zasięgu umożliwiającego kontakt telefoniczny, a czasem też telefon to… luksus.  W Aleppo, które w ostatni weekend zdobyli rebelianci, nie ma dostępu do pitnej wody. W tym mieście niesiemy pomoc ponad 4,5 tysiąca rodzinom syryjskim. Sytuacja z dnia na dzień robi się coraz trudniejsza. Właśnie organizujemy pomoc dla ludzi, którzy opuścili Aleppo i szukają schronienia. Chcemy jak najszybciej dostarczyć materace, żywność oraz koce – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie i w Syrii.

– W tej wojnie straciłam męża i syna – mówi Iman ze Strefy Gazy łamiącym się głosem. – Straciłam też swój sklep, który był dla nas źródłem utrzymania. Mam jeszcze troje dzieci, dwoje było rannych. Straciliśmy całe życie. Jesteśmy zniszczeni psychicznie, ekonomicznie, społecznie.

W Strefie Gazy ceny rosną w zatrważającym tempie, a dostęp do towarów, w tym do żywności, jest coraz trudniejszy. Na bazarze toczy się walka o przetrwanie. Papryka – 480 zł/kg (400 szekli), czosnek – 895 zł/kg (800 szekli), jajka – 470 zł/opakowanie (420 szekli). Za kilogram ryżu w zależności od regionu zapłacimy 50-70 zł. Większość ludzi cierpi głód, tymczasem konwoje humanitarne narażone są na ataki zbrojne i rabunkowe. Jak wynika z ostatnich doniesień ONZ, 98 ciężarówek z pomocą humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy zostało okradzionych przez jedną z wielu grasujących w regionie uzbrojonych band. W Strefie Gazy w 84% zniszczona została infrastruktura należąca do służby zdrowia, co nie pozwala nawet na doraźną pomoc, a codziennie przybywa setek rannych, chorych i wycieńczonych z powodu niedożywienia i skrajnie trudnych warunków życia.

Pomoc w Strefie Gazy niosą nieliczne organizacje humanitarne, w tym Caritas Polska za pośrednictwem Caritas Jerozolima, ale mogą to robić w ograniczonym zakresie i z narażeniem życia. Program Rodzina Rodzinie to pomoc gotówkowa i jest dla wielu mieszkańców jedyną szansą na przeżycie.

Program Rodzina Rodzinie to czasem ostatnia deska ratunku przed decyzją o opuszczeniu kraju. Hikmat Mashamesh jest mechanikiem samochodowym, który mieszka z żoną Shazą i dwójką dzieci, Georgem i Mirą, w Aleppo, opiekuje się też swoimi rodzicami. Pracuje, pomimo poważnych problemów zdrowotnych: Pracuję od 13. roku życia i jestem żywicielem rodziny. Nie chcemy się stąd wyprowadzać. Wielu ludzi ucieka, ale tak nie powinno być, ponieważ płacą za to najstarsi, którymi nie ma kto się zająć – mówi Hikmat pochodzący z Syrii.

Mimo że od wybuchu wojny minęło 13 lat, sytuacja humanitarna w Syrii nie ulega poprawie. Szanse na normalne życie przekreślają sankcje, gigantyczna inflacja, konflikt, który rozgorzał na nowo pod koniec listopada, trzęsienie ziemi, które nawiedziło kraj w lutym 2023 roku.

Dalal Al-Khalil mieszka w Al-Raqqa w Syrii. Aby chronić swoje dzieci, stworzyła tymczasową szkołę w ich domu. Wspomina, że była świadkiem egzekucji i doświadczała traumy wraz ze swoimi dziećmi. Uciekła do Homs i pomimo wielu trudności założyła firmę krawiecką, dzięki której może zapewnić byt swojej rodzinie. Działanie firmy Dalal jest możliwe dzięki programowi wsparcia małych rodzinnych firm prowadzonemu w Syrii przez Caritas Polska.

Rodzina Rodzinie to program, w którym polskie rodziny mogą wesprzeć potrzebujących w najtrudniejszych zakątkach świata. Wspieramy 4600 rodzin w Syrii, 215 w Strefie Gazy, 200 w Libanie i 1200 rodzin na Ukrainie. Ponadto wsparcie obejmuje 190 rodzinnych firm w Syrii.

Rodzina Rodzinie istnieje dzięki wsparciu polskich rodzin, parafii, wspólnot i darczyńców indywidualnych, którzy za pośrednictwem Caritas Polska przekazują potrzebującym pomoc finansową. Dzięki niej rodziny mogą przeżyć i pozostać w miejscu swojego zamieszkania.

W Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i na Ukrainie niesiemy też wsparcie w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Sprawa Zagranicznych RP. To m.in. integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami w prowincji Hebron Autonomii Palestyńskiej oraz aktywizacja zawodowa kobiet i młodych osób wchodzących na rynek pracy. W Ukrainie w czterech miastach – Winnicy, Odessie, Charkowie i Żytomierzu – Caritas Polska prowadzi Centra Wsparcia Rodzin.

– Te projekty realnie zmieniają ludzkie życie – mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. – Na Zachodnim Brzegu jest bardzo ograniczona ilość ośrodków rehabilitacyjnych, gabinety, które otworzyliśmy, to czasem jedyna pomoc, jaka trafia do osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki współpracy Caritas i Polish Aid (program MSZ) udało się wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami poprzez otwarcie 4 gabinetów ‎zabiegowych w 2 ośrodkach, ufundowanie 10 mikroprzedsiębiorstw czy szkolenia zawodowe dla 18 kobiet. W Strefie Gazy do końca października obsłużono 1320 pacjentów (559 mężczyzn, 761 kobiet); 1000 osób otrzymało wsparcie gotówkowe po 800 szekli (ok. 1000 zł).

W prowincji Hebron przeprowadzono sesje uwrażliwiające na temat osób z niepełnosprawnościami, utworzono 15 mikroprzedsiębiorstw dla kobiet oraz 10 mikroprzedsiębiorstw utrzymujących ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak można pomóc?

• Dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie poprzez stronę caritas.pl/rodzina

  • Wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem RODZINA RODZINIE
  • Wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
AB, Caritas.pl