Pod patronatem „Naszego Dziennika”
Katolicy a tożsamość Europy
Sobota, 30 listopada 2024 (16:19)W Toruniu zakończył się międzynarodowy kongres pt. „Katolicy a tożsamość Europy”, który odbywał się w AKSiM.
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim co roku – pod koniec listopada – organizuje międzynarodowy kongres. W tym roku trwa on pod hasłem „Katolicy a tożsamość Europy”.
– Cieszę się, że jest nasza Akademia, iż spotykamy się i szukamy prawdy. Zadaniem uniwersytetów było szukanie prawdy. Widzę, że teraz zadaniem większości czy wielu uniwersytetów jest szerzenie ideologii, a za poszukiwanie prawdy możemy być skazani. Wystarczy nieraz iskra, trzeba tylko rozdmuchiwać, będzie wielki ogień. O to chodzi, żeby ten ogień prawdy ogarnął wszystkich – mówił dyrektor i założyciel Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
Kongres to wykłady wybitnych prelegentów ze świata Kościoła, nauki i polityki. Wśród nich był ks. kard. Gerhard L. Müller.
W piątek prefekt senior Kongregacji Nauki Wiary wygłosił wykład „Chrystus pośród was – nadzieja chwały. Chrześcijańska alternatywa dla nowego porządku świata starego ateizmu”.
– Nowy porządek świata wymyślony przez globalne elity polityczno-finansowe, wojskowo-medialne, takie jak Światowe Forum Ekonomiczne, we współpracy z wielkimi konglomeratami potęg gospodarczych i kilkoma organizacjami pozarządowymi jest od samego początku skazany na porażkę – powiedział ks. kard. Gerhard L. Müller.
O tym, czy solidarność w Europie jest wartością czy mitem – mówiła była szefowa polskiej dyplomacji, Anna Fotyga.
– Solidarność z całą pewnością nie jest nie jest mitem. Nawet jeżeli dostrzegamy wszystkie dramatyczne zjawiska we współczesnym świecie, to ja nie mam wątpliwości, że ludzie pragną wolności, solidarności, sprawiedliwości – wskazała Anna Fotyga.
Wykład pt. „Europa, która dzieli, zamiast łączyć” wygłosił były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, dr Jacek Saryusz-Wolski.
– Dzisiejsza Unia to dużo bardziej mozaika tego, co dzieli, niż tego, co łączy. Europa, która dzieli, zamiast łączyć, staje się swym zaprzeczeniem – zdradą dziedzictwa i korzeni cywilizacji europejskiej – zaakcentował dr Jacek Saryusz-Wolski.
Pielęgnowanie tych korzeni jest dziś bardzo ważne – trzeba je odczytać w odniesieniu do współczesności. Nie możemy też zapominać o tożsamości narodowej – podkreślał z kolei prof. Wojciech Roszkowski, europoseł w latach 2004-2009.
– Moim zdaniem bez tożsamości narodowej tzw. tożsamość europejska niknie, a właściwie staje się pustym sloganem – podsumował prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.
– Władza polityczna, jeżeli chce organizować społeczeństwo zgodnie z rozumem, nie może dyskryminować religii – podkreślał włoski politolog, dr Luca Volonté. – Powinna kultywować swoje obowiązki wobec prawdziwej religii. Dlatego zdecydowany heroizm polskich biskupów w obronie godziny religii jest walką o prawdę oraz o obywatelskie i kulturowe przetrwanie narodu i demokracji – zaznaczył dr Luca Volonté.
Profesor Zdzisław Krasnodębski w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że ofensywa lewicy rozpoczęła się wraz ze śmiercią św. Jana Pawła II.
O kryzysie migracyjnym we współczesnej Europie mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Podkreślał, że podstawową zasadą reakcji na kryzys migracyjny jest pokonanie europejskiej zachodniej uległości.
– Nie znajdziemy innej drogi do zwycięstwa wobec groźby rozpadu naszej kultury i tożsamości jak tylko zwycięstwo moralne w wymiarze osobowym, osobistym, narodowym, religijnym i w konsekwencji europejskim – akcentował kapłan.
Ksiądz prof. Piotr Mazurkiewicz podkreślił, iż „[w]ydaje się, że nie jest jeszcze za późno, aby ocalić Europę przed samozagładą” .
O ambicjach niemieckich w stosunku do Europy wspominał prof. Grzegorz Kucharczyk, prorektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Wskazywał, że niemieckie elity polityczne i cały mainstream forsują ideę, że Niemcy muszą być dobroczynnym hegemonem w Europie. Towarzyszy temu skuteczna polityka wizerunkowa.
Wiele niebezpiecznych zmian dokonuje się w Polsce. Zwracała na to uwagę w wykładzie „Tożsamość konstytucyjna a członkostwo w Unii Europejskiej” prof. Anna Łabno z Akademii Tarnowskiej.
– Trzeba mieć obawy, bo praktyka ostatniego roku jest absolutnie jednoznaczna: suwerenność Polski jest zagrożona; jest zagrożona określonym kierunkiem działania rządu – podkreśliła konstytucjonalista.
Z kolei prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP, wskazywał: „Ten atak dokonuje się w różnych sferach naszego życia – począwszy od zamachu na życie dzieci nienarodzonych, [przez] eutanazję, uderzenie w rodzinę, ekspansję ideologii lgbt czy też karanie za sprzeciw wobec niszczących człowieka ideologii”.
Wszystkie wykłady wygłoszone w czasie XVII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a tożsamość Europy” znajdziemy TUTAJ.