• Piątek, 13 marca 2026

    imieniny: Krystyny, Bożeny, Rodryga

PSP: Jesteśmy gotowi wysłać do BiH grupę poszukiwawczo-ratowniczą

Niedziela, 6 października 2024 (10:15)

W związku z prośbą o pomoc wystosowaną przez dotknięte powodzią Bośnię i Hercegowinę, Polska jest gotowa wysłać średnią grupę poszukiwawczo-ratowniczą – zapewnił rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.

Bośnia i Hercegowina – w związku z powodzią błyskawiczną, która nawiedziła ich kraj – wystąpiła poprzez Unijny Mechanizm Ochrony Ludności o pomoc ratowniczą
i sprzętową.

„W odpowiedzi Polska zaoferowała grupę MUSAR (Średnia Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza) w składzie 41 ratowników, 10 psów ratowniczych oraz 10 ton sprzętu ratowniczego i logistycznego” – przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski.

Zaznaczył, że aktualnie polscy strażacy czekają na akceptację zaoferowanej pomocy przez Bośnię
i Hercegowinę.

Poinformował, że oferty na moduły MUSAR złożyły także: Chorwacja i Serbia oraz lekkie grupy poszukiwawczo-
-ratownicze ze Słowacji, Macedonii i Czarnogóry. Macedonia złożyła ofertę grupy Flood Rescue team. Ponadto swoją obecność z modułami (status-monitoring) zaznaczyły: Portugalia, Węgry, Francja i Niemcy.

Obfite opady deszczu doprowadziły w piątek do wylania rzek w centralnej części Bośni i Hercegowiny, w gminach Jablanica, Konjić, Kiseljak, Fojnica i Kreszevo. Do największych zniszczeń doszło w okolicy miasta Jablanica.

Dane potwierdziły śmierć co najmniej 18 osób; poszukiwania zaginionych trwają. Lokalne media poinformowały w sobotę o odcięciu od reszty kraju
500 mieszkańców wsi Dusina niedaleko Fojnicy. Ministerstwo obrony BiH ogłosiło pełne zaangażowanie armii w usuwanie skutków powodzi.

APW, PAP