• Piątek, 13 grudnia 2019

    imieniny: Łucji, Otylii

BOR znowu się upiecze?

Środa, 4 lipca 2012 (06:48)

Czy prokuratura umorzy wątek fałszowania dokumentów przez Biuro Ochrony Rządu?

- Absolutnie nie potwierdzę takich wiadomości. Postępowanie jest w toku, nie ma jeszcze żadnej decyzji. Trudno jest mi powiedzieć, kiedy ona może zapaść, tutaj prokurator nie był w stanie tego sprecyzować. Jeszcze trochę czynności jest do wykonania, nie ma konkretnego terminu - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prok. Renata Mazur, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.


O manipulacjach przy dokumentacji istotnej dla organizacji wizyt premiera i prezydenta w Katyniu w kwietniu 2010 r. mieli mówić sami funkcjonariusze podczas imprezy zakrapianej alkoholem. Jeden z wiceszefów BOR miał zeznać w prokuraturze, że kierownictwo Biura kazało - miesiąc po tragedii - uzupełniać teczki wizyt smoleńskich o kolejne dokumenty.

O tzw. dodawaniu dokumentów lub ich antydatowaniu informował również na łamach "Naszego Dziennika" płk rez. Andrzej Pawlikowski, szef BOR w latach 2006-2007, który słyszał o tym od funkcjonariuszy będących w 2010 r. na służbie oraz tych, którzy tam do dziś służą. Podczas rozmowy z nimi - jak mówił Pawlikowski - nie padła z ich strony żadna sugestia, by o sprawie powiadomić prokuraturę. Zdaniem byłego szefa BOR, prawdopodobnie ze względu na możliwe konsekwencje służbowe.

Do ewentualnych fałszerstw dokumentów wytworzonych przez BOR miało dojść pomiędzy 10 kwietnia a 6 maja 2010 roku. Śledczy postanowili sprawdzić ten wątek iwyłączyli go w maju zgłównego śledztwa. Przesłuchano funkcjonariuszy BOR i zarządzono kontrolę dokumentów. Po sprawdzeniu okazało się jednak, że dokumenty są prawidłowe inie ma śladu fałszowania ani fabrykowania nowych papierów.

Około dwóch tygodni temu teczkę smoleńską zwrócono do archiwum BOR.

- Jeżeli faktycznie prokuratura podjęłaby decyzję o umorzeniu wątku dotyczącego fałszowania dokumentów w Biurze Ochrony Rządu, to będzie to jej decyzja i to ona ponosi za tego typu decyzje odpowiedzialność. Trzeba będzie tę decyzję uszanować, z drugiej jednak strony uważam, że ten wątek, jak również wszelkie nieprawidłowości związane z realizacją i zabezpieczeniem wizyty pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, mogą zostać rzetelnie zbadane dopiero po zmianie obecnego rządu - wskazuje Pawlikowski. Jak zaznacza, błędem było, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego natychmiast po katastrofie smoleńskiej nie zabezpieczyła całej dokumentacji związanej z zabezpieczeniem wizyty prezydenta, tj. teczki operacyjnej czy innych dokumentów. Gdyby tak się stało - twierdzi Pawlikowski - wówczas mielibyśmy jasność, czy ktoś fałszował dokumenty, czy nie.

Funkcjonariusze pod presją


W opinii Pawlikowskiego, szefostwo BOR, które sprawowało nadzór nad zabezpieczeniem wizyty prezydenta w Katyniu w 2010 r., powinno zostać odwołane albo zawieszone na czas wyjaśnienia wątku związanego z nieprawidłowościami. W takiej sytuacji funkcjonariusze BOR mogliby swobodnie składać zeznania w prokuraturze, bez obaw o swoją przyszłość.

- Prokuratura miałaby wówczas swobodę działania, a funkcjonariusze swobodę zeznawania jako świadkowie, bez presji, że jakiekolwiek zeznanie przeciwko któremukolwiek z przełożonych, szefów może skutkować konsekwencjami służbowymi w stosunku do tych funkcjonariuszy. Od wielu funkcjonariuszy docierały informacje, że do fałszerstw dokumentów w BOR dochodziło. Te informacje powinny być jak najrzetelniej zbadane, w tym przypadku mam pewne wątpliwości. Jeżeli prokuratura chce umorzyć ten wątek, to znaczy, że albo funkcjonariusze zasłaniali się niewiedzą, niepamięcią, albo nie chcieli zeznawać w danej sprawie - wskazuje Pawlikowski.


Do tej pory jedyną osobą, której postawiono zarzuty, jest były wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny. Wczoraj bronił go były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. - Wprawdzie zarzuty postawiono, ale nie wiem, czy one się obronią w sądzie. Wydaje mi się, że nie są to zarzuty tak mocne, które mogłyby doprowadzić do skazania - ocenił. - Nie będę zdziwiony, jeżeli gen. Bielawny uniknie skazania, gdyż przy obecnym układzie polityczno-społecznym nie mam za bardzo zaufania do organów sprawiedliwości. Musi być całkowita niezależność prokuratury od ekipy rządzącej, by można było postawić zarzuty gen. Janickiemu i innym - puentuje Andrzej Pawlikowski.

Piotr Czartoryski-Sziler