• Niedziela, 26 kwietnia 2026

    imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność”

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 (11:08)

„Z Maryją we wspólnocie Kościoła” to hasło XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej, która odbyła się 20-21 kwietnia. Niedzielnej Mszy Świętej w bazylice licheńskiej przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Hasło tegorocznej pielgrzymki oddaje ducha wspólnoty
i chrześcijańskie wartości, za którymi „Solidarność” stara się podążać. „Jako »Solidarność« staramy się być wierni naszym chrześcijańskim fundamentom oraz katolickiej nauce społecznej Kościoła. To ona stawia człowieka
w centrum” – pisał w liście skierowanym do uczestników pielgrzymki Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W 2024 roku przypada 40. rocznica śmierci męczeńskiej bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”. „Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to walka
o wolność człowieka. To bł. ks. Jerzy Popiełuszko mówił,
że wolność jest naszym podstawowym prawem”. 

Pielgrzymkę tradycyjnie rozpoczęła Droga krzyżowa odprawiona pod gołym niebem. Nabożeństwu w sobotni wieczór przewodniczył ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Przed niedzielną Mszą Świętą do bazyliki licheńskiej wprowadzono ponad
70 pocztów sztandarowych. W procesji rozpoczynającej Liturgię wniesiono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”.

W wygłoszonej homilii ks. abp Wojciech Polak porównał dwa sposoby pracy i życia, do których nawiązuje odczytywana dziś w kościołach Ewangelia. Są to postawy pasterza i najemnika. Przypomniał, że to praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. W innym przypadku może ona stać się czymś nieludzkim, przybrać formę wyzysku i niesprawiedliwości, budzić poczucie wykorzystywania.

JG, KAI