• Czwartek, 16 września 2021

    imieniny: Korneliusza, Edyty, Cypriana

GlaxoSmithKline oszukał pacjentów

Wtorek, 3 lipca 2012 (14:12)

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline uznał się za winnego stawianych mu zarzutów i zgodził się zapłacić 3 mld USD jako zadośćuczynienie. Porozumienie o ugodzie nie ma precedensu i jest ostrzeżeniem dla firm, które zdecydowałyby się łamać prawo.

Jak ustaliło prowadzone przez ministerstwo sprawiedliwości USA śledztwo, GSK zalecał podawanie swojego środka antydepresyjnego Paxil pacjentom w wieku poniżej 18 lat, choć był on dopuszczony do stosowania tylko u dorosłych, jak też propagował wykorzystywanie swego leku Wellbutrin poza dozwolonym zakresem jego używania, w tym do kuracji odchudzających i leczenia zaburzeń seksualnych.

By to osiągnąć, GSK nie cofał się przed rozpowszechnianiem mylącego artykułu z czasopisma medycznego oraz zdobywania przychylności lekarzy poprzez fundowanie kuracji w spa, a nawet posiłków.

Koncern złamał też prawo, odmawiając udostępnienia amerykańskiemu Zarządowi Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration) danych, pozwalających na bezpieczne stosowanie jego leku przeciwcukrzycowego Avandia. Określa się jako największe w dziejach USA wyłudzenie w ochronie zdrowia.

Sprzeczne z prawem praktyki GSK rozpoczęły się w latach 90. i w przypadku blokowania danych na temat Avandii ciągnęły się do 2007 roku. Koncern uznał się za winnego trzech stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstwa, z których każdy dotyczył jednego z leków.

Porozumienie o ugodzie z GSK „nie ma precedensu zarówno pod względem kwoty, jak i zakresu” - powiedział zastępca prokuratora generalnego USA James Cole. Jak zaznaczył, jest to akt historyczny i „wyraźne ostrzeżenie dla każdej firmy, która zdecydowałaby się złamać prawo”. Na mocy ugody farmaceutyczny gigant wypłaci władzom Stanów Zjednoczonych miliard dolarów z tytułu zarzutów natury karnej i 2 mld jako uregulowanie roszczeń cywilnoprawnych. Część z tych ostatnich dotyczy strat, jakie w latach 1994-2003 poniósł współfinansowany przez władze stanowe i federalne program opieki zdrowotnej dla osób ubogich Medicaid, kupując od GSK leki po zawyżonych cenach.

AN,PAP