• Wtorek, 15 października 2019

    imieniny: Teresy, Jadwigi, Aurory

Barclays manipulował stopą kredytu

Wtorek, 3 lipca 2012 (14:11)

Bob Diamond, dyrektor naczelny brytyjskiego banku Barclays, zrezygnował ze swojej funkcji ze skutkiem natychmiastowym. Ma to związek z głośną aferą manipulowania stopą kredytu międzybankowego Libor. Jego ustąpienia domagali się politycy i udziałowcy banku.

Bank poinformował, że szef Barclays Marcus Agius, który dzień wcześniej podał się do dymisji, zajmie się jeszcze poszukiwaniem następcy Diamonda. Zarówno Agius, jak i Diamond będą w tym tygodniu przesłuchiwani przez komisję parlamentarną. Agius wziął na siebie odpowiedzialność za skandal, jakim okazało się manipulowanie danymi przez tę instytucję finansową, która została za to ukarana ogromną grzywną. "Jestem bardzo zawiedziony, ponieważ wydarzenia ostatniego tygodnia dają oddalony od rzeczywistości obraz Barclays i jego pracowników" - oświadczył Diamond w komunikacie.

Amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru bankowego nałożyły w zeszłym tygodniu na Barclays grzywny o łącznej wysokości 290 milionów funtów szterlingów (ok. 360 mln euro) za przedstawianie nieprawdziwych danych.

Barclays przyznał, że niektórzy jego traderzy usiłowali manipulować ustalaniem stopy procentowej kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie (Libor - London Interbank Offered Rate). Podając się do dymisji, Agius powiedział, że skandal ten był druzgocącym ciosem dla reputacji banku. Wyraził ubolewanie i przepraszał klientów, pracowników i udziałowców.

Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza, niż była, i po to, by umożliwiać spekulacje. Libor oraz będąca jej odpowiednikiem stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) mają bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

Dochodzenie wszczęto także wobec innych banków - HSBC, RBS, Citigroup oraz UBS. Niewykluczony jest osobny przegląd w sprawie profesjonalnych standardów bankowości.

AN,PAP