• Piątek, 15 listopada 2019

    imieniny: Alberta, Leopolda, Idalii

CASA dla Sił Powietrznych

Wtorek, 3 lipca 2012 (12:56)

Pięć nowych samolotów CASA C-295 trafi do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Realizacja zamówienia ma zostać rozpoczęta jeszcze w tym roku.

Umowę w tej sprawie podpisał szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. dyw. Andrzej Duks w obecności zastępcy dowódcy Sił Powietrznych – szefa Szkolenia gen. dyw. pil. Sławomira Kałuzińskiego. Oprócz transportowców Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zakupi pakiet logistyczny.

Samoloty CASA będą skonstruowane przez firmę Airbus Military.

Jak informuje resort w komunikacie "podpisanie umowy, a w konsekwencji  dostawy samolotów do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, stanowi kontynuację procesu wzmacniania potencjału transportowego Sił Powietrznych, które docelowo będą eksploatować 16 egzemplarzy samolotów C-295M".

CASA C-295M to najnowszy z rozpowszechnionych na świecie hiszpańskich samolotów transportowych. Jest to typowy wojskowy samolot transportowy z tylną rampą ładunkową, zbudowany w układzie górnopłata. Masa startowa CASY wynosi 21 tys. kg. Polskie Siły Powietrzne mają do swojej dyspozycji 11 maszyn, które osiągają maksymalnie 4970 km przy ładunku 4000 kg.

IK