• Czwartek, 16 września 2021

    imieniny: Korneliusza, Edyty, Cypriana

Orban walczy z bezrobociem

Wtorek, 3 lipca 2012 (12:25)

Premier Węgier Viktor Orban przedstawił wczoraj w parlamencie 10-punktowy plan zachęt i ulg dla zatrudnionych i przedsiębiorców, który miałby obniżyć bezrobocie, które wynosi 11,5 proc. Koszty programu, opiewającego na miliard euro, pokryje podatek od transakcji finansowych.

Kluczowym punktem rządowego programu jest 50-procentowe obniżenie składek płaconych przez pracodawców i pracowników w grupie wiekowej poniżej 25 lat lub 55 plus. Zmniejszy się również opodatkowanie firm, które zatrudnią osoby długotrwale bezrobotne oraz młode matki. Obniżka ma ułatwić im powrót na rynek pracy. Premier zapowiedział także zmniejszenie obciążeń podatkowych dla drobnych przedsiębiorców i ułatwienia w płatnościach podatków. Niektóre firmy zapłacą tylko podatek VAT. Rząd spodziewa się, iż z zachęt dla pracowników i przedsiębiorców skorzysta 250 tysięcy osób.

Koszty rządowego programu walki z bezrobociem w wysokości miliarda euro zostaną  pokryte w całości z wpływów z podatku od transakcji finansowych, który zostanie wprowadzony 1 stycznia przyszłego roku. Transakcje giełdowe i transakcje na rynku obligacji zostaną obciążone stawką 0,1 procent. Natomiast transakcje z użyciem instrumentów pochodnych w wysokości 0,01 procent.

Podatek od transakcji finansowych miałby dotyczyć również węgierskiego Banku Centralnego. Jednak prezes banku zapowiedział, że w takim przypadku zwiększy stopę procentową o 2,5 procent. Obecnie stopa procentowa na Węgrzech jest i tak najwyższa w Unii Europejskiej i wynosi 7 procent.

Rządowy plan miałby zostać omówiony przez deputowanych podczas letniej sesji parlamentu i zatwierdzony we wrześniu.

 

 

AN,PAP