Dziś w „Naszym Dzienniku”
Kobiety w Ogrodzie Maryi
Wtorek, 26 marca 2024 (17:34)Z Renatą Białą, liderką wspólnoty Ogród Maryi, rozmawia Krzysztof Gajkowski
Jak powstała wspólnota Ogród Maryi?
– Wspólnota w obecnym jej pięknym kształcie powstawała w ewangelicznym rozumieniu ziarenka gorczycy (por. Mt 13,31-35). Siedem lat temu Pan wlał mi do serca nazwę wspólnoty, jej cele i kierunek formacji, jednak te pragnienia były nie tyle mrzonką, jakąś myślę, lecz pewną siłą miłości, która uzdalniała mnie, abym wyruszyła w pielgrzymkę wiary za tym, co – jak wówczas odczytałam w kierownictwie duchowym – może być od Ducha Bożego. Kształt, cele, formacja wspólnoty zostały zasiane przez Pana w moim sercu, a zatem na początku wspólnota przybrała postać odpowiedzi na pragnienia Pana.
Wspólnota miała swój początek 5 października 2017 r., kiedy ks. dr Paweł Pielka, wówczas duszpasterz akademicki UPJPII, pobłogosławił mój zamysł tworzenia Ogrodu. Pierwszym kapłanem wspólnoty był ks. Łukasz Preising
z Towarzystwa Ducha Świętego, a od dwóch lat wspólnotą opiekuje się ks. dr Mirosław Smyrak. Ogród Maryi znalazł również swoją przystań na rozwój zgodnie z charyzmatem – wspólnota jest częścią duszpasterstwa przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Wspólnota ma pomagać kobietom
w świadomej formacji – w duchu posoborowego nauczania o godności kobiety. Skąd zrodziła się taka potrzeba?
– „Abyśmy umieli zdać sprawę z nadziei, która w nas jest” (por. 1 P 3,15) – ten fragment odczytuję również jako zaproszenie do świadomej formacji, poszukiwania skarbu naszej wiary, jaką mamy w Chrystusie. Współczesny świat proponuje szeroką formację kobiet, która nieraz odbiega od prawdy o godności człowieka, jaka jest w Chrystusie. Godność kobiety wiąże się ściśle z miłością, jakiej ona doznaje i jaką obdarza innych. Źródłem miłości jest Pan, a Niepokalana jest przez łaskę odtwórczynią tej miłości jako człowiek i równocześnie jest drogą piękna dla każdej kobiety, która szuka prawdy o sobie.
Godność kobiety nie jest tematem nowym, w Piśmie św. nie brakuje przykładów, które o tym świadczą. Jednak podobnie jak w każdym pokoleniu, godność kobiety, której tak wiele przez Pana jest powierzone, jest zakłamywana przez współczesną wizję kobiety, która jest katastroficzna: dopuszczenie aborcji, pigułka „dzień po”, samorealizacja kosztem dzieci i rodziny i inne.
Maryja pokazuje, jak dynamiczne staje się serce kobiety, które współpracuje z Bogiem. Nikt nie obdarzy jej taką godnością, pięknem, jak Jezus. To w Chrystusie zabite jest piekło, którym w człowieku jest grzech. Żadna filozofia nie ma takiej mocy, co paschalne dzieło Chrystusa.
Dlatego głoszenie godności kobiety w Chrystusie
i wskazywanie drogi realizacji tego piękna, która jest wyraźnie ukazana w Niepokalanej, jest niczym innym, jak ustawieniem sprawy w porządku naturalnym.
Jak należy rozumieć pracę nad uczynieniem z kobiecych serc ogrodu, który staje się domem Maryi?
– Ogród jest bogatym symbolem biblijnym, obrazującym m.in. miejsce spotkania Boga z człowiekiem, miejsce relacji intymnej, osobistej, jest również przestrzenią upadku i równocześnie symbolem zbawczej zapowiedzi przyjścia Mesjasza. Ogród w interpretacji proroka Izajasza jest miejscem tętniącym życiem. Ogród Getsemani – miejsce święte, gdzie została podjęta decyzja pełnienia zbawczej woli Boga Ojca przez Jezusa. Ogród Zmartwychwstania – miejsce zwycięstwa wierności Boga wobec człowieka i wypełnienie się proroctw o życiu w obfitości. To są jedynie szczepy obfitego w biblijne i mistyczne znaczenie ogrodu. A ogród Maryi – to Maryja jest najpiękniejszym ogrodem, dziełem Bożego miłosierdzia ukazanego w zbawczej misji Chrystusa. Maryja jest najznakomitszym owocem odkupienia i początkiem nowej ludzkości w Chrystusie.
Formacja naszej wspólnoty jest ułożona w taki sposób, aby kobiety spotykały się i uczyły się odpowiedzi na miłość Pana przychodzącą przede wszystkim w Liturgii i Słowie Bożym. Ogród rozwija się według pięciu dróg: Droga Liturgii i Słowa, Droga miłości, Droga piękna, Droga doświadczenia, Droga prawdy. Każda z tych dróg wpisuje się w naszą bogatą cotygodniową formację. Są trzy główne cele formacyjne w Ogrodzie: 1) osobiste uświęcenie i spotkanie się z Panem; 2) dotarcie z orędziem zbawienia do osób ubogich, wykluczonych; 3) braterstwo, relacje. Każde spotkanie jest inne, poświęcone innemu zagadnieniu, i każde rozpoczyna się uczestnictwem
w Liturgii.
Badając teologiczne aspekty mariologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz pielęgnując osobistą więź z Matką Niepokalaną, odkrywam drogę piękna kobiety wypisaną w Sercu (ogrodzie) Niepokalanej. To Jej piękno jest pięknem integralnym i niemającym żadnej konkurencji, jest pięknem ponadczasowym i co więcej… możliwym do naśladowania!
W trakcie formacji we wspólnocie wspólnie z ks. Mirosławem kładziemy nacisk na studiowanie dokumentów Kościoła dotyczących ewangelizacji świeckich oraz głębsze zrozumienie misji Jezusa na podstawie Pisma Świętego. To prowadzi nas do odwagi wychodzenia i służenia kobietom, którym przekazujemy przesłanie o ich godności.
Kobiety, z którymi się spotykamy – czy to w przytulisku dla kobiet ubogich, w domu samotnej matki, czy w więzieniu – są jakby ogrodami, które zwiędły, ale wciąż są ogrodami. Naszym celem jest przekazanie im dobrej nowiny, że nie definiuje ich ostatecznie to, co było, ale to, co przynosi miłosierdzie Boże. Nasze działania owocują radością, nawróceniem i pokojem serca.
Człowiek jest świątynią Ducha Świętego, życie w łasce uświęcającej sprawia, że współpraca z Bogiem może być dynamiczna, świadoma. Człowiek, mając Boga w sercu, może stać się domem Bożej obecności wobec tych, którzy doświadczają samotności, ubóstwa i bezdomności. To w tym znaczeniu serce kobiety, kształtujące się przez łaskę, staje się domem Maryi – królestwem Jej Syna.
Proszę przybliżyć cel formacji. Do czego ma prowadzić kobiety droga Maryi?
– Per Mariam ad Jesum („Przez Maryję do Jezusa”) to jest biblijna droga. Maryja Niepokalana, Matka Pięknej Miłości uczy jednej najważniejszej rzeczy: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (por. J 2,5). A co mówi Jezus? Jezus jest wypowiedzianym Słowem Ojca o miłosierdziu i o definitywnym „tak” wobec człowieka. Jego współcierpienie nadaje sens naszemu cierpieniu. Ojciec Raniero Cantalamessa OFMCap pisał, że krzyż nie jest przeciwko światu, ale jest dla świata, aby nadać sens wszelkiemu cierpieniu, które było i będzie w ludzkiej historii. Duchowny dodaje również, że Jezus nie tylko przywrócił godność człowiekowi, ale nadał jemu sens życia, nadzieję.
Maryja jest środowiskiem zbawczym, w Niej jako stworzeniu dokonał się triumf nad złem definitywnie,
w sposób niezwykły i niepowtarzalny, w łasce niepokalanego poczęcia. Ona jest cała piękna chwałą Jezusa. Droga Maryi zatem to droga przyjmowania owoców zbawczej męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa – to droga wiary, pewności nadziei i miłosierdzia, przyjętego
i oddanego światu.
Tylko miłość definiuje człowieka i jest kształtem jego szczęścia i wolności. Realizacja tej miłości w stworzeniu dokonała się w Niepokalanej, dlatego to Ona jest nazwana przewodniczką po drogach zbawienia.
We wspólnocie Ogród Maryi ukierunkowujemy formację na ten dar wydarzenia miłości, które stało się udziałem Maryi
i staje się również naszym podczas każdej Eucharystii. Eucharystia jest przecież dialogiem Oblubieńca
z oblubienicą, to w Maryi ta odpowiedź wciąż staje się inspiracją na drodze naszej świętości.
Najwięcej zrobimy dla swojej rodziny, społeczeństwa, Kościoła przez własną świętość. Dlatego celem formacji jest świętość – realizowana na drodze miłości.
Miłość w Ogrodzie Maryi nabiera konkretnych kształtów – wyjście do osób ubogich traktuję jako troskę o Mistyczne Ciało Jezusa. Jest w tym wyjściu coś więcej niż pomoc charytatywna.
Kobiety przez osobistą formację nabierają również siły i umacniają się w miłości, aby nieść radość i zgodę w swoich powołaniach: są to ich rodziny, ale również miejsca pracy.
Nasza wiara kształtuje się w konkretnych realiach współczesnego świata. Dziś spotykamy liczne ataki na kobiecość, w które także angażują się kobiety, jak choćby publiczne upominanie się o „prawo do aborcji”. Czy duchowość Ogrodu Maryi może przynieść uporządkowanie w tych kwestiach i być swego rodzaju antidotum na ideologiczne zagrożenia?
– W miejscach, gdzie posługujemy, pokazujemy paniom to, że można żyć inaczej: w przebaczeniu, wybierając życie, decydując się na piękno, które jest wymagającą pracą we własnym sercu, jednak wspieraną łaską Bożą.
Panie są poruszone przekazem, świadectwem i prostotą relacji, jakie z nimi budujemy, dlatego zapraszają swoje koleżanki na spotkania i dają w swoim gronie świadectwo tego, że na spotkaniach, cytując jedną z nich: „inaczej mówi się o Bogu, niż myślałam o Nim”.
Wychodzimy do kobiet z propozycją Dnia Piękna. W ciągu jednego dnia są trzy bloki: blok piękna (usługi fryzjerskie, kosmetyczne), blok modlitewny (konferencja z adoracją i zawierzeniem się Jezusowi przez Maryję), blok integracyjny (wspólna kolacja). Jest to czas na wysłuchanie pań, okazanie im zrozumienia, troski oraz pokrzepienie ich dobrym słowem.
Ewangelizacja w duchu Maryi ma wymiar indywidualny, to pójście od osoby do osoby, by w naszych słowach, gestach mógł być obecny Jezus. Ewangelizacja to świadczenie o wierze w Jezusa, którego zbawienie zostało najpierw przyjęte w osobistym darze miłości. Apostołowie ewangelizowali jako świadkowie wydarzenia, a Maryja zaufała, bo zawierzyła Miłości.
Dlatego nasza ewangelizacja odbywa się przez prostotę, obecność, piękno i przez osobistą wiarę w Jezusa, który przyszedł zbawić to, co zginęło.
Jedna z pań mówiła, że to w nas widzi ogród Maryi: piękno, radość i pokój. Takie było moje pragnienie, aby formacja w Ogrodzie sprawiała, że będziemy jako wspólnota odzwierciedlać Jej piękno, Jej miłość i Jej wiarę. Królestwo Boże, które stało się również naszym udziałem.
Jak rozwijała i rozwija się wspólnota?
– Ogród rozwija swoje latorośle przez kilka projektów: cykl dziewięciu spotkań odnowy serca kobiety pt. „Pneumatofora”, poprzez rekolekcje dla kobiet pt. „Drzewo Życia. Uzdrowiona przez Krzyż”, „Córka Miłosiernego”. Te propozycje są skierowane do pań, które pragną podjąć konkretne kroki w kierunku odnowy swojego serca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Dla tych pań, które odczuwają pragnienie głębszej formacji i chcą stać się integralną częścią wspólnoty, istnieje możliwość rozpoczęcia 4-miesięcznego etapu rozeznawania. Formacja wspólnoty odbywa się regularnie, co tydzień, zapewniając ciągłe wsparcie i rozwój jej uczestniczkom. W celu zgłoszenia się do formacji prosimy
o wysłanie informacji na adres: ogrod.maryi@gmail.com. Dodatkowy opis wspólnoty Ogrodu Maryi można znaleźć na: www.ogrodmaryi.pl.