• Czwartek, 16 września 2021

    imieniny: Korneliusza, Edyty, Cypriana

Indie walczą z deszczami

Wtorek, 3 lipca 2012 (07:10)

75 milionów dolarów wydadzą władze Indii na uruchomienie projektu badawczego, który ma nieść pomoc w jak najbardziej precyzyjnym przewidywaniu południowo-zachodnich deszczów monsunowych.

Jak przypomina BBC w okresie od czerwca do września w Indiach spada ponad 80 proc. rocznych opadów. W pozostałej części roku wiele regionów Indii zmaga się z długimi suszami, które wyniszczają uprawy blisko 235 mln gospodarstw rolniczych. Dlatego też prognozowanie monsunów jest strategiczne dla indyjskiego rolnictwa, które w znacznej mierze uzależnione jest od częstotliwości i ilości opadów.

- Przewidywanie monsunów określane jest przez rząd indyjski jako priorytet na następne pięć lat - podkreślił w BBC Shailesh Nayak, wyższy urzędnik w indyjskim Ministerstwie Nauk o Ziemi. Jak wyjaśnił, realizację rządowej „misji monsun” mają wspomóc modele komputerowe opracowane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także częste aktualizacje danych.

Indyjski Instytut Meteorologii (IIM) przyznał, że w swojej 137-letniej historii nigdy trafnie nie przewidział ani okresu suszy, ani deszczów. Dlatego też zarówno rząd, jak i IIM wiążą ogromne nadzieje z nowym projektem. W ocenie obserwatora monsunów, profesora Srinivasana z Indyjskiego Instytutu Meteorologii, prognozy suszy i powodzi w Afryce subsaharyjskiej są już w miarę dokładne. Jak podkreśla w BBC naukowiec, do tej pory nie udało się tego dokonać w Indiach.

 

Izabela Kozłowska