• Czwartek, 16 września 2021

    imieniny: Korneliusza, Edyty, Cypriana

Betlejem na liście UNESCO

Wtorek, 3 lipca 2012 (06:53)

Łaciński Patriarchat Jerozolimy w reakcji na wiadomość o wpisaniu Betlejem na listę dziedzictwa UNESCO podkreślił konieczność zachowania status quo w dotychczasowym administrowaniu miejscem świętym przez Kościoły.

- Betlejem, zanim zostało pierwszym palestyńskim miejscem na liście UNESCO, już należało do dziedzictwa ludzkości, skoro wiemy, że cześć oddają w tym miejscu 2 miliardy chrześcijan, a także 1 miliard muzułmanów, którzy uznają Jezusa za proroka - podkreśla oświadczenie Patriarchatu.

Ogłoszone w piątek przez UNESCO uznanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego, wzniesionej nad miejscem narodzin Jezusa, i trasy pielgrzymkowej w Betlejem za miejsce światowego dziedzictwa na wniosek Palestyńczyków stało się dla nich historycznym zwycięstwem na drodze do uznania ich państwowości. Betlejem jest pierwszym palestyńskim miejscem na liście UNESCO.

Opiekę nad betlejemskim miejscem świętym sprawują Grecki Kościół Prawosławny, Kościół ormiański i Kościół katolicki na podstawie porozumienia jeszcze z czasów imperium osmańskiego. Podchodziły one do palestyńskiego wniosku z rezerwą, obawiając się „instrumentalizacji” miejsca narodzin Jezusa. Palestyńczycy domagali się wpisania Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu kontrolowanym przez Izrael na listę UNESCO w trybie pilnym ze względu na postępującą „degradację kompleksu w związku z izraelską okupacją” palestyńskiego terytorium. Bazylika wymaga remontu, m.in. przeciekającego dachu.

 

AN,PAP