• Niedziela, 14 kwietnia 2024

    imieniny: Justyny, Waleriana

Izrael: Zamieszki i strzały izraelskiego wojska do cywilów w Strefie Gazy

Czwartek, 29 lutego 2024 (18:25)

W ataku wojsk izraelskich w mieście Gaza zginęły 104 osoby czekające na pomoc humanitarną, 760 zostało rannych – przekazało w czwartek ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Wcześniej informowano o 77 ofiarach śmiertelnych. Według izraelskiej armii większość ofiar zginęła w zamieszkach.

Ofiary wśród Palestyńczyków są w większości wynikiem chaosu i zamieszek, do których doszło podczas „rozkradania” konwoju z pomocą humanitarną, cześć z nich została przejechana przez samochody – poinformowało izraelskie wojsko. Równocześnie przyznano, że żołnierze otworzyli ogień do tłumu cywilów, zabijając 10 z nich, ponieważ wojskowi uznali, że są zagrożeni przez nacierający tłum – przekazał portal Times of Israel.

Kontrolowany przez Hamas resort zdrowia Strefy Gazy obarczył odpowiedzialnością za tragedię „Stany Zjednoczone, wspólnotę międzynarodową i okupanta [Izrael]”.

„To oczywista tragedia, ale nie znamy jeszcze jej szczegółów” – powiedział dziennikarzom rzecznik izraelskiego rządu Avi Hyman.

Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gwir powiedział z kolei: „dzisiaj dowiedziono, że dostarczanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy jest nie tylko szaleństwem, ponieważ nasi zakładnicy [izraelscy] są ciągle przetrzymywani w Strefie, ale też stanowi zagrożenie dla naszych żołnierzy”. Gwir dodał też, że „jest to kolejny powód, dla którego powinniśmy przestać dostarczać pomoc humanitarną”.

Informując o tragedii, strona palestyńska podkreśliła, że wśród Palestyńczyków panuje ogromny głód, a na każdy konwój pomocy humanitarnej oczekują tysiące osób, dlatego atak izraelski był tym bardziej okrutny. Agencja AFP uzyskała informacje od świadków, potwierdzające doniesienia o tysiącach osób gromadzących się przy konwojach humanitarnych.

W czwartek władze Strefy Gazy poinformowały o wzroście liczby palestyńskich ofiar trwającej od października wojny Izraela z Hamasem do 30 035 zabitych i 70 457 rannych.

Konflikt rozpoczął atak terrorystyczny bojowników Hamasu na południową część Izraela, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 250 osób zostało wziętych jako zakładnicy. Pod koniec czwartego miesiąca konfliktu w rękach Hamasu nadal znajduje się około 130 więźniów. 25 proc. wszystkich uprowadzonych jest uznawana za zmarłych. Większość zakładników wyszła na wolność w listopadzie ub.r. w ramach wymiany za palestyńskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu.

APW, PAP