• Niedziela, 14 kwietnia 2024

    imieniny: Justyny, Waleriana

Wojna w Strefie Gazy zagraża egzystencji chrześcijan

Poniedziałek, 26 lutego 2024 (11:56)

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) zwraca uwagę na rozpaczliwą sytuację chrześcijan na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie spowodowaną wojną w Strefie Gazy. 

W opublikowanej w tych dniach informacji dla mediów czytamy, że niewielka mniejszość chrześcijańska jest szczególnie dotknięta bezrobociem i dyskryminacją. Znajduje się „w szczególnie trudnej sytuacji” bezpośrednio między frontami ultraortodoksyjnych żydów i ekstremistycznych muzułmanów, z których jedni i drudzy stają się coraz bardziej zradykalizowani.

Według PKwP obecnie najpoważniejszym problemem jest kryzys gospodarczy i związane z nim rekordowe bezrobocie wśród ludności palestyńskiej. Wiele rodzin walczy o przetrwanie, gdyż straciło źródło dochodu z powodu masowych zwolnień, całkowitego paraliżu sektora turystycznego i poważnych ograniczeń w przemieszczaniu się. 

Dla Palestyńczyków dochodzi jeszcze kolejny problem, jakim jest długoterminowe wycofywanie przez władze izraelskie pozwoleń na pracę. Jak informują media, do Izraela ma przybyć ponad 80 000 pracowników z Indii, aby zająć miejsca pracy Palestyńczyków. Środek ten jest częściowo postrzegany jako odwet za ataki terrorystyczne Hamasu w październiku ubiegłego roku i ma na celu izolację i marginalizację Palestyńczyków – zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.

Co więcej, palestyńscy chrześcijanie czują się coraz bardziej zagrożeni we własnym kraju, gdy publicznie manifestują swoją chrześcijańską tożsamość. „Nawet noszenie krzyżyka może pociągnąć za sobą  trudności”, powiedział jeden z rozmówców PKwP.  W Jerozolimie wielokrotnie dochodziło ostatnio do werbalnych ataków na księży, zakonników lub pielgrzymów chrześcijańskich. 

PKwP jest aktywna w regionie, realizując we współpracy z Łacińskim Patriarchatem Jerozolimy programy pośrednictwa pracy i szkoleń zawodowych. Wsparcie, w tym doraźną pomoc medyczną i humanitarną, bony żywnościowe i pomoc w opłacaniu rachunków za podstawowe usługi, otrzymują młodzi ludzie i rodziny znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji. Do tej pory z pomocy skorzystały 862 rodziny – łącznie 3448 osób.

EKO, KAI