• Niedziela, 14 kwietnia 2024

    imieniny: Justyny, Waleriana

Niedziela „Ad Gentes”

Niedziela, 25 lutego 2024 (09:41)

Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele katolickim obchodzona jest jako „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Polskimi Misjonarzami”. W tym roku przebiega ona pod hasłem „W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną”. Jest ona okazją do wsparcia duchowo i materialnie 1690 misjonarzy z Polski posługujących na świecie.

Pod kościołami w całym kraju tego dnia odbywa się zbiórka do puszek na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Genetes”, które jest jedną z agend komisji KEP ds. misji.

W 2023 r. ze zbiórki do puszek w Niedzielę „Ad Gentes” zebrano 2 mln 200 tys. zł, a od darczyńców indywidualnych i wpłat na konto niespełna 1 mln zł, zaś z akcji SMS 120 tys. zł. Z tych środków zrealizowano 128 projektów misyjnych – powiedział dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” ks. Zbigniew Sobolewski.

„Zebrane środki przeznaczane są na sfinansowanie ubezpieczenia zdrowotno-emerytalnego misjonarzy świeckich, dotacje urlopowe dla misjonarzy fideidonistów (księży diecezjalnych na misjach) oraz dofinansowanie projektów pomocowych, zgłaszanych przez misjonarzy” – powiedział PAP dyrektor dzieła pomocy „Ad Gentes” ks. Zbigniew Sobolewski.

„W ubiegłym roku udało nam się zrealizować 128 projektów zgłoszonych przez polskich misjonarzy na kwotę 127 tys. 650 euro – w tym było 76 ewangelizacyjnych i budowlanych, 19 edukacyjnych, 22 charytatywnych i 12 medycznych” – powiedział ks. Sobolewski.

Zaznaczył, że poza tymi projektami, Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wsparło także kilka innych próśb od misjonarzy, np. remont szkół i budowę placówek edukacyjnych w krajach misyjnych.

„Dofinansowaliśmy m.in. budowę sali parafialnej w Bandundu w Demokratycznej Republice Konga, gdzie służą księża werbiści. Będzie ona służyła za kościół oraz miejsce spotkań czy szkoleń” – poinformował ks. Sobolewski. Przekazał, że udało się również pomóc ojcom werbistom w rozbudowie szkoły w Cacolo w Angoli. „Wsparliśmy także budowę ośmioklasowej szkoły podstawowej prowadzonej przez ojców oblatów w Kamerunie” – dodał duchowny.

Zwrócił uwagę, że „od czasów pandemii wzrosła liczba próśb o pomoc charytatywną – głównie w zakupie żywności, lekarstw i odzieży, zwłaszcza z Ameryki Łacińskiej”.

„Wcześniej tego rodzaju prośby przeważały od misjonarzy posługujących w Afryce. To pokazuje, że w krajach, takich jak Boliwia, Argentyna, Peru czy Brazylia, wzrasta ubóstwo” – ocenił dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Projekty medyczne dotyczą działalności na rzecz ochrony zdrowia ludności, w tym m.in. budowy, utrzymania i prowadzenia szpitali, ośrodków zdrowia, aptek oraz zakupu leków, narzędzi i materiałów opatrunkowych,

Projekty charytatywne dotyczą pomocy najuboższym: budowy, utrzymania i prowadzenia domów opieki, sierocińców, walki z niedożywianiem i głodem, walki ze skutkami bezrobocia, pomocy dla uchodźców i ofiar konfliktów wewnątrzpaństwowych oraz klęsk żywiołowych.

Projekty edukacyjne związane są z upowszechnianiem oświaty: budową i prowadzeniem szkół i przedszkoli, zakupem pomocy naukowych i podręczników oraz przyborów szkolnych, opłatami dla nauczycieli i pokrywaniem kosztów szkolnych opłat dla uczniów.

Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, na świecie posługuje 1690 misjonarzy z naszego kraju, w tym: 272 księży diecezjalnych (fidei donum), 1377 osób konsekrowanych – 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników, oraz 41 misjonarzy świeckich.

APW, PAP, KAI