Prószyński: Powołujemy Komitet Obrony Więźniów Politycznych
Środa, 10 stycznia 2024 (11:36)Zdecydowaliśmy się powołać stowarzyszenie Komitet Obrony Więźniów Politycznych – wyjaśnił Michał Prószyński, szef gabinetu politycznego MSWiA w latach 2019-2023. Poinformował także o uruchomieniu zbiórki „na rzecz rodzin więźniów politycznych”.
Współpracownicy Kamińskiego i Wąsika zorganizowali rano przed kancelarią premiera konferencję prasową.
Szef gabinetu politycznego MSWiA w latach 2019-2023 ocenił, że to „sytuacja absolutnie wyjątkowa, szczególna
i dramatyczna”. „Mamy do czynienia z pierwszymi więźniami politycznymi po 1989 r. Do tego właśnie doprowadził rząd Donalda Tuska, do zatrzymania aktualnych parlamentarzystów i do zatrzymania poprzez atak na Pałac Prezydencki” – powiedział Prószyński.
„My, jako współpracownicy panów ministrów, panów posłów – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, nie możemy być wobec tego faktu bierni, dlatego zdecydowaliśmy się powołać stowarzyszenie Komitet Obrony Więźniów Politycznych. Naszymi podstawowymi założeniami, celami jest doprowadzenie do tego, żeby więźniowie polityczni, czwórka więźniów politycznych, ułaskawionych przez pana prezydenta, żeby była na wolności, nie była przetrzymywana w areszcie” – poinformował.
Wskazał, że „szczególnie istotnym celem jest pomoc rodzinom więźniów politycznych”. „Z tego też powodu uruchamiamy zbiórkę właśnie na rzecz rodzin, żeby te rodziny mogły funkcjonować w tak trudnym, szczególnym momencie” – przekazał.
„Nie ustaniemy do czasu, aż więźniowie polityczni zatrzymani przez bezprawne działania rządu Donalda Tuska nie będą wolni oraz tak naprawdę w Polsce nie zostanie przywrócona demokracja” – podkreślił Prószyński.
APW, PAP