• Niedziela, 27 września 2020

    imieniny: Wincentego, Amadeusza

Biało-Czerwoni ćwiczą w Lienz

Piątek, 18 maja 2012 (07:19)

Polska reprezentacja w piłkę nożną przygotowuje się do mistrzostw Europy Euro 2012 w austriackim Lienz. Udział w zajęciach wzięło 16 piłkarzy.

Biało-Czerwoni na Dolomiten Stadion na pierwszy trening pojawili się w czwartek ok. 10.30. Chwilę później rozpoczęli rozgrzewkę na bocznym boisku pod okiem Amerykanina Barry'ego Solana, który w kadrze odpowiedzialny jest za przygotowanie fizyczne. Pomagał mu Jair Lee, który jest nową osobą w sztabie szkoleniowym i odpowiada za przygotowanie motoryczne.

Po rozgrzewce przeprowadzone zostały testy szybkościowe i wydolnościowe, a po nich piłkarze przenieśli się na główne boisko. Z dwójką bramkarzy - Przemysławem Tytoniem i Łukaszem Fabiańskim - ćwiczył Jacek Kazimierski, Jacek Zieliński prowadził zajęcia z obrońcami, a Tomasz Frankowski z pomocnikami i napastnikami.

Trening był otwarty dla mediów i publiczności. Jednak kilkunastu Polaków, którzy przybyli zobaczyć zajęcia, najpierw oglądało piłkarzy zza siatki ogrodzeniowej, a potem z tarasu widokowego. Nie mieli możliwości zbierania autografów.

Zgrupowanie w Lienz jest zasadniczym punktem przygotowań do mistrzostw Europy. W związku z tym sztab kadry powiększony został o trzy osoby: psychologa sportowego Pawła Habrata, trenera przygotowania motorycznego Jaira Lee z Athletes Performance w Phoenix oraz masażystę Wisły Kraków Zbigniewa Woźniaka. - Jak organizowaliśmy cały sztab, to stopniowo rozważaliśmy, kto jest nam potrzebny. Nie może być zbyt wielu ludzi, bo będziemy sobie wzajemnie przeszkadzać. Długo rozpatrywałem, czy zatrudnić psychologa i ostatecznie na to przystałem. Będą z niego korzystać ci, którzy naprawdę tego potrzebują. Przecież trener też musi być po części psychologiem - powiedział selekcjoner Franciszek Smuda. Dodał, że w kolejnych dniach zgrupowania w Lienz treningi będą zróżnicowane.

- Nie można trenować 2-3 dni bardzo mocno, a później odpoczywać. Zajęcia będę dozowane. Już w piątek będziemy mieć więcej zajęć z piłką, a mniej wydolnościowych. Chcemy grać bardzo dynamicznie i szybko. Dlatego pod tym kątem prowadzimy treningi - zadeklarował selekcjoner, który nie wyobraża sobie niesubordynacji piłkarzy. - W kadrze zostali ci, którzy chcą się dobrze przygotować i coś osiągnąć. Teraz nie można myśleć o zabawie. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś tutaj był niezdyscyplinowany - dodał.

27 maja Smuda ogłosi 23-osobową kadrę na Euro 2012. W trakcie tego obozu Biało-Czerwoni rozegrają dwa sparingi w Klagenfurcie. Pierwszy zaplanowano na 22 maja z Łotwą, a kolejny na 26 maja ze Słowacją.

Do mistrzostw Europy, współorganizowanych przez Polskę i Ukrainę, pozostały 22 dni. Mecz otwarcia zostanie rozegrany 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie to spotkanie między Polską a Grecją.

IK, PAP

IK, PAP