• Czwartek, 29 lutego 2024

    imieniny: Romana, Lutosława

Odsłonięto pomnik Pamięci Dzieci Polskich

Piątek, 1 grudnia 2023 (16:18)

Na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi odsłonięto dziś pomnik Pamięci Dzieci Polskich. Upamiętnia on 500 dzieci, które zginęły w łódzkich obozach utworzonych przez hitlerowców i zostały pochowane w nieoznaczonych miejscach na łódzkich nekropoliach.

Rzeźba poświęcona najmłodszym ofiarom niemieckich obozów na terenie Łodzi i okolic powstała z inicjatywy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

„Pomnik poświęcony jest upamiętnieniu 500 dzieci, które poniosły śmierć w wyniku uwięzienia w łódzkich obozach utworzonych przez okupanta niemieckiego i pochowane zostały w nieoznaczonych miejscach na terenie łódzkich nekropoli. Pośród upamiętnionych ofiar znajduje się również ponad 70 małych więźniów z obozu
w Konstantynowie Łódzkim, którzy przed śmiercią przeniesieni zostali do obozu-szpitala – Krankenlager
przy dzisiejszej ul. Strzelców Kaniowskich lub do łódzkich szpitali i w konsekwencji pochowani zostali na lokalnych cmentarzach” – tłumaczył dyrektor placówki dr Ireneusz Maj.

Doktor Ireneusz Maj dodał, że w tym kontekście szczególna była rola cmentarza św. Wojciecha, nazywanego w Łodzi Kurczaki, który zarządzeniem nadburmistrza Litzmannstadt Vernera Ventzkiego
od czerwca 1942 r. funkcjonował wraz z pobliskim cmentarzem św. Franciszka jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. To na nim znajduje się m.in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich z ul. Przemysłowej. Tylko dwoje spośród tych dzieci spoczywa w oznaczonych grobach.

Podczas odsłonięcia pomnika list prezesa PiS odczytał
były szef MSZ Zbigniew Rau. Jarosław Kaczyński wskazał
w nim, że „odsłaniając monument, nie tylko oddajemy cześć polskim dzieciom – ofiarom niemieckich obozów
na terenie Łodzi, ale też dobitnie mówimy, że tak okrutna zbrodnia nigdy nie zostanie zapomniana, że zawsze będziemy o niej pamiętać, a wiedza o tym strasznym miejscu zajmie właściwe miejsce w świadomości społecznej”.

Przypomniał, że działający od grudnia 1942 r. obóz przy
ul. Przemysłowej w Łodzi, był w niemieckim systemie obozów koncentracyjnych czymś szczególnym,
bo przebywały w nim dzieci i z racji wysokiej śmiertelności spowodowaną pracą ponad siły, głodem, chorobami
i drakońskimi karami zyskał on złowrogie miano
„małego Oświęcimia”.

„Pielęgnowanie pamięci o martyrologii polskich dzieci
oraz szerzenie wiedzy o gehennie ofiar obozu przy
ul. Przemysłowej i jego filii w Dzierżąznej oraz
o barbarzyństwie katów jest naszym obowiązkiem”
– podkreślił szef PiS.

EKO, PAP