• Czwartek, 29 lutego 2024

    imieniny: Romana, Lutosława

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar

Piątek, 1 grudnia 2023 (14:50)

W Belwederze zakończyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. 

Na liście ogłoszonych 20 nazwisk ofiar znaleźli się: Edward Borkowski, Napoleon Ciukszo „Waligóra”, Walenty Czaiński, Leopold Daniec „Leszek” lub Józef Daniec „Jastrząb”, Wojciech Duśko, Edmund Kasprzyk „Lech”, Ludwik Kawik „Czujny”, Ludwik Kłósko „Wigura”, Jan Kowalski (ur. 1917), Jan Kowalski „Bystry” (ur. 1927), Józef Lewicki „Józef”, Marian Misiak „Anioł”, Tadeusz Obtułowicz „Juhas”, Alojzy Ogrocki, Tomasz Piątek, Witold Poliński, Henryk Skałecki „Suchy”, Henryk Szwejcer, Eugeniusz Tomasik „Kruk”
i Władysław Wójcik.

W trakcie ceremonii prezydencki minister Wojciech
Kolarski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy.
„Nie ma dostatecznie pięknych słów, odpowiednio okazałych pomników i wystarczająco podniosłych uroczystości, aby wyraziły cześć i wdzięczność wobec najwierniejszych synów i córek RP. Czynimy jednak
co w naszej mocy, by ich nazwiska i czyny znalazły się
w kronikach naszej Ojczyzny. Nie ustajemy w staraniach, aby spełnić powinność Antygony wobec wszystkich, których doczesne szczątki spoczywają w ukrytych lub zapomnianych mogiłach. Każdy nasz rodak, który odważnie i z honorem walczył o wolną Polskę przeciw totalitarnym reżimom, zasługuje na godny pogrzeb z pełnym ceremoniałem wojskowym” – napisał prezydent.

Przypomniał jednocześnie, że wraz z 20 osobami,
których dotyczą wręczane noty identyfikacyjne,
„w sumie udało się ustalić tożsamość 260 spośród żołnierzy konspiratorów i działaczy niepodległościowych, pochowanych dotąd w bezimiennych grobach”.
„W tym gronie znaleźli się uczestnicy wojny obronnej
1939 r., obydwu konspiracji zbrojnego podziemia antyniemieckiego i antykomunistycznego, niezłomni obrońcy tożsamości, wolności i niezawisłości Polski.
Ci, którzy w walce z sowieckimi i niemieckimi agresorami ponieśli śmierć na polu walki, w egzekucjach jako
ofiary zbrodni sądowych lub nieludzkich tortur
w komunistycznych i hitlerowskich więzieniach. Już po
raz 10. krewni bohaterów otrzymają oficjalne dokumenty potwierdzające tożsamość ich odnalezionych zmarłych. Tych z państwa, którzy reprezentują tu dzisiaj swoich wspaniałych bohaterskich bliskich, proszę o przyjęcie wyrazów szacunku i głębokiego współczucia. Ufam, że ten symboliczny akt przybliża zamknięcie bolesnego rozdziału w państwa rodzinnych historiach” – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył prezes IPN dr Karol Nawrocki, Instytut „zawsze powraca po tych, którzy Polskę mieli
w sercu”. „Nasi archeologowie, poszukiwacze, historycy
z Biura Poszukiwań i Identyfikacji odwiedzili 400 miejsc
w Polsce i na świecie, podejmując szczątki narodowych bohaterów, których sukcesywnie identyfikujemy i po dekadach doprowadzamy do zasłużonego pogrzebu.
Tych, dla których jedyną wartością była niepodległa
od dwóch okupacji – niemieckiej i sowieckiej – Polska. Tych, którzy nie godzili się na to, aby Polska w 1945 roku stała się sowiecką kolonią. Żołnierzy września 1939 r., żołnierzy największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej, podziemia poakowskiego, partyzantów
i bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich” – powiedział.

EKO, PAP