• Czwartek, 29 lutego 2024

    imieniny: Romana, Lutosława

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Związek Inwalidów Wojennych

Czwartek, 30 listopada 2023 (15:22)

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz przedstawiciele Związku Inwalidów RP odsłonili tablicę upamiętniającą najstarszą polską organizację zrzeszającą inwalidów wojennych. Tablica została umieszczona na fasadzie budynku przy ul. Foksal 16 w Warszawie.

„Ulica Foksal tętni radosnym życiem, dzięki licznym lokalom, które tu działają. Tętni życiem, bo jest ulicą
w wolnej i niepodległej Polsce. Dziś na siedzibie Związku Inwalidów Wojennych RP odsłaniamy tablicę dedykowaną tym, bez których poświęcenia w walce nie byłoby wolności. To dobrze, że ci, którzy cieszą się życiem i odwiedzają pobliski lokal, będą mogli przystanąć na chwilę
i zastanowić się nad tym, jak wiele trzeba było ofiar,
aby dziś móc cieszyć się życiem i wolnością” – powiedział minister Kasprzyk.

„Dziś nasze myśli kierujemy w stronę tej społeczności, którą najbardziej doświadczył los – w stronę wojennych inwalidów, którzy walczyli o wolność i odnieśli uszczerbek na zdrowiu. Walczyli o wolność w Legionach Piłsudskiego, w armii gen. Hallera, walczyli z bolszewikami w 1910 r.
i w powstaniach na Śląsku i w Wielkopolsce. Myślimy
o tych, którzy utracili zdrowie we wrześniu 1939 r.,
później, jako żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, jako powstańcy warszawscy. Myślimy o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i tych, którzy walczyli w 1. i 2. Armii Wojska Polskiego – o wszystkich, którzy przelewali krew w imię wolności” – podkreślił.

„Los inwalidów wojennych to nie tylko bohaterska walka, ale też żmudna codzienna praca. Tablica z postacią inwalidy wojennego symbolizuje nie tylko najwyższe poświęcenie, ale także wyraża godność i siłę do przezwyciężania trudności przez osoby dotknięte wojennym kalectwem. Dziś inwalidów wojennych pozostało bardzo niewielu. Stanęli oni na wysokości zadania, wypełniając swoje zadania z honorem” – wskazała prezes Związku Inwalidów Wojennych Elżbieta Kazubska.

Na odsłoniętej tablicy znajduje się napis: „Przechodniu, mijając kamienicę Związku Inwalidów Wojennych RP, wspomnij milionową społeczność najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej. Służyli Ojczyźnie, wspierali rodaków, nie szczędzili krwi i trudu. Odchodzili pokoleniami na wieczną wartę. Żyjący dziękują wam za opiekę
i życzliwość”.

EKO, PAP