• Środa, 6 maja 2026

    imieniny: Filipa, Jakuba, Judyty

Rzeszów: Mural z błogosławioną rodziną Ulmów

Czwartek, 28 września 2023 (20:32)

Dzisiaj na ścianie budynku przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie odsłonięty został mural przedstawiający błogosławioną rodzinę Ulmów z Markowej.

Namalowany mural przedstawia Józefa i Wiktorię Ulmów, która była w siódmym miesiącu ciąży, oraz ich sześcioro dzieci.

W uroczystości udział wziął m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a także przedstawiciele lokalnej społeczności. Minister wskazał, że czwartkowa uroczystość to kontynuacja wydarzeń, które rozpoczęły się 10 września, czyli w dniu beatyfikacji Ulmów. Dodał, że uroczystość beatyfikacyjna miała wymiar edukacyjny. „Cały świat dowiedział się bowiem o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Z bohaterstwem aż do śmierci” – podkreślił.

Przemysław Czarnek zaznaczył, że rodzina Ulmów jest przykładem heroizmu. „Była to rodzina wielodzietna, mieszkała w niewielkim domu, przytrzymująca na strychu, tego niewielkiego domu kilkoro Żydów i to nie przez kilkanaście dni, tylko przez blisko dwa lata pod groźbą kary śmierci” – zaakcentował. Dodał też, że w Markowej, skąd pochodzili Ulmowie, wojnę przeżyło 21 Żydów ukrywanych przez mieszkańców tej wsi. „Taki jest obraz Polski i relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej” – ocenił minister.

Mural został wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa na specjalne zamówienie Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR.

 

AB, PAP