• Wtorek, 5 maja 2026

    imieniny: Ireny, Waldemara, Irydy

Dziś w „Naszym Dzienniku”

Chrystusowy kapłan

Piątek, 1 września 2023 (00:05)

Na ścianie frontowej Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach przy ulicy Krzysztofa Baczyńskiego 9 znajduje się postać rozpiętego na krzyżu Chrystusa kilkumetrowej wysokości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Zbawiciel uwieczniony w metalowej formie jest przedstawiony w więziennym, obozowym pasiaku, takim, w jakim chodzili więźniowie w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Z tego powodu jest to przedstawienie wyjątkowe. Ale jakże symboliczne! Jakże wyraziście podkreślające fakt, że w tych obozach przede wszystkim był znienawidzony, wyszydzany i męczony Chrystus i Jego wyznawcy.

Niemieckie obozy zagłady były miejscami nie tylko wzgardy dla Boga, ale wręcz królestwa szatana, opierającymi się na kłamstwie, cierpieniu i śmierci. Szczególny pod tym względem był najstarszy obóz koncentracyjny KL Dachau. Stał się Golgotą katolickiego duchowieństwa, męczeństwa polskich duchownych, ale jednocześnie ich uświęcenia. Jak pisze cudownie ocalony od śmierci więzień tego obozu, ks. abp Kazimierz Majdański, w książce „Będziecie moimi świadkami”, w Dachau było uwięzionych 2720 duchownych 20 narodowości, w tym 1780 polskich. Więcej niż połowa z nich zmarła bądź zginęła śmiercią męczeńską.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym.

APW, dr Andrzej Mazan, „Nasz Dziennik”