• Piątek, 13 grudnia 2019

    imieniny: Łucji, Otylii

Radio Znad Wilii świętowało swój jubileusz

Poniedziałek, 2 lipca 2012 (12:30)

Równo od 20 lat słuchacze na Litwie w swoich odbiornikach mogą słuchać  polską mowę i muzykę w wykonaniu polskich wykonawców. Znad Wilii do dziś pozostaje jedyną polską rozgłośnią radiową na terenie Litwy.

Rozgłośnia  Znad Wilii świętowała swój jubileusz wspólnie ze słuchaczami. W dniu swoich urodzin 1 lipca br. radio zorganizowało Dzień Otwartych Drzwi i wszyscy chętni słuchacze mieli okazję zobaczyć, jak wygląda radio, jak pracują dziennikarze  a także mogli wziąć udział  w urodzinowym programie.

1 lipca 1992 r.  w eterze rozległ się  sygnał nowej,  pierwszej w powojennym Wilnie polskiej komercyjnej rozgłośni radiowej. Jak przypomina Kurier Wileński, początkowo rozgłośnia nadawała przez 12 godzin, potem uzyskała licencję na nadawanie przez 24 godziny. Od początków radio nadaje w promieniu 100 km od Wilna,   z założenia radio było tworzone przede wszystkim dla grupy docelowej od 25 do 45 lat. Jeśli chodzi o format, radio nadaje w tzw. formacie europejskim, czyli — 50 procent polskiej muzyki, 50 procent zachodniej. W podobny sposób również są podzielone wiadomości. Część bloków — to informacje lokalne, inna część — informacje ze świata. Zapewne wielu słuchaczy radia  pamięta jeszcze  czasy, kiedy wiadomości były czytane w trzech językach — polskim, litewskim i rosyjskim. Dziś są wyłącznie po polsku, co prawda, na antenie pojawiają się także audycje w języku białoruskim.  

 

AN