• Sobota, 14 marca 2026

    imieniny: Leona, Matyldy, Jarmiły

Pielgrzymka Dwóch Narodów

Poniedziałek, 25 marca 2013 (09:22)

W przeżywanie Roku Wiary pięknie wpisuje się cenna inicjatywa  o wymiarze międzynarodowym. Taki charakter będzie miała „Pielgrzymka Dwóch Narodów” do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Z inicjatywy ordynariuszy dwóch sąsiadujących ze sobą diecezji: legnickiej i Goerlitz do tej maryjnej miejscowości zaproszeni są pątnicy z Polski i Niemiec. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 11 maja br. Księża biskupi uważają, że wspólne  świętowanie i przeżycie tego dnia jeszcze bardziej zbliży nas do siebie i pozwoli poczuć, że stanowimy jeden Kościół i ta sama wiara prowadzi nas do Królestwa Niebieskiego.

W programie są m.in. katechezy. Dla Polaków wygłosi ją ks. dr Alfred Hoffman (wikariusz generalny diecezji Goerlitz), a do Niemców - biskup legnicki Stefan Cichy. Wiara będzie budowana również poprzez udział we wspólnej Eucharystii, a także podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.

- Nie zabraknie również okazji do świadectwa. Przybyli pielgrzymi spotkają się przed krzeszowską bazyliką na wspólnym pikniku. To będzie czas integracji i wzajemnego ubogacenia - powiedział nam dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Bogusław Wolański.

Dodał, że  Kościół we wschodnich Niemczech musi zmagać się z wieloma problemami ze względu na wcześniejszą ateizację społeczeństwa. Znikoma liczba osób jest ochrzczona. Dlatego ci, którzy przybędą do Krzeszowa, chcą chłonąć klimat polskiej pobożności. 

- Na pielgrzymkę nie ma żadnych wcześniejszych zapisów. Po prostu już teraz należy zarezerwować sobie sobotę, 11 maja br., i do godz. 10.00 przybyć do krzeszowskiego sanktuarium – zachęca czytelników "Naszego Dziennika" ks. Wolański.

 

Marek Zygmunt, Legnica