• Wtorek, 3 października 2023

    imieniny: Jana, Teresy, Ewalda

Wraca do Polski obraz „Madonna z Dzieciątkiem”

Środa, 31 maja 2023 (13:06)

Kolejna strata wojenna wraca do Polski. To przepiękny obraz „Madonna z Dzieciątkiem”, przełom XVI i XVII wieku, Alessandro Turchi – powiedział dziś w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w stołecznej siedzibie MKiDN, wicepremier podkreślił, że „kolejna strata wojenna wraca do Polski”. – To jest przepiękny obraz „Madonna z Dzieciątkiem”, przełom XVI i XVII wieku, Alessandro Turchi. Rzecz szczególna, ponieważ pierwszy raz obraz, strata wojenna wraca z Japonii, z Dalekiego Wschodu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – powiedział.

Szef MKiDN przekazał, że obraz został zidentyfikowany przez pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu 2022 r. na licytacji w japońskim domu aukcyjnym. – To był jeszcze okres pandemii, więc nie były łatwe kontakty. Poza tym okazało się, że barierą jest także kwestia kulturowa i historyczna. Japonia, jak wiemy, w czasie II wojny światowej też była okupantem.
W związku z tym sytuacja nie była prosta – przyznał.

Dodał, że dzięki bardzo dobrej pracy i świadomości różnic kulturowych „strona japońska – czyli dom aukcyjny, a także posiadacz obrazu – bezkosztowo zdecydowała się zwrócić obraz Polsce”. – Przyznała nam rację i wszystkie argumenty prawne i kulturowo-historyczne zostały przez stronę japońską zaakceptowane – wyjaśnił prof. Gliński. Wspomniał też, że dzieło zostało wywiezione do Niemiec prawdopodobnie w 1940 r., pod koniec lat 90. XX wieku sprzedano je na aukcji w Nowym Jorku, a następnie trafiło do Japonii.

Minister kultury poinformował, że dziś o godz. 4.00 czasu polskiego w Ambasadzie RP w Tokio odbyła się uroczystość przekazania „Madonny z Dzieciątkiem”. – Obraz pochodzi
z kolekcji Lubomirskich z Przeworska i najprawdopodobniej przekażemy go do budowanego w tej chwili we Wrocławiu Muzeum Lubomirskich, ponieważ nasza państwowa instytucja, Zakład im. Ossolińskich […], w tej chwili przeprowadza, przygotowuje i realizuje inwestycję
od dawna zaplanowaną, ale dopiero nam udaje się to realizować, czyli budowy Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu. Chcielibyśmy, żeby obraz po konserwacji tam był pokazywany. Wróci do Polski, będzie konserwowany, być może pokażemy go także w Muzeum Regionalnym w Przeworsku czy w innych miejscach – podsumował.

APW, EKO, PAP