• Niedziela, 16 czerwca 2024

    imieniny: Aliny, Anety, Benona

Medal za zasługi dla nauki polskiej

Wtorek, 30 maja 2023 (21:53)

Kilkudziesięciu naukowców otrzymało dziś z rąk ministra edukacji medal za zasługi dla nauki polskiej. Pośmiertnie uhonorowano dwóch profesorów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Trwa Rok Kopernikański. To dobra okazja, by podkreślać osiągnięcia polskich naukowców na różnych płaszczyznach.

– Dziś na sali mamy znakomitych profesorów uczelni pracujących dla Polski, uprawiających naukę dla świata, tak jak to robił Mikołaj Kopernik – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
30 maja zostali za to nagrodzeni. Za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej, Złotym Medalem „Sapientia et Veritas” – mądrość i prawda – uhonorowany został m.in. profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło.

– Cieszymy się, że mamy tak wspaniałego ministra i dziękujemy za wszelkie dobro. Dużo siły dla panów, dziękujemy za okazywaną nam życzliwość – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Decyzją ministra edukacji narodowej srebrnym medalem „Sapientia et Veritas” uhonorowano 23 naukowców.
20, w tym 3 pośmiertnie, otrzymało medal brązowy. W tym gronie znaleźli się profesorowie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: śp. Andrzej Mielczarek oraz śp. Grzegorz Osiński. Odznaczenie odebrała jego córka, Agnieszka Osińska.

– Żaden medal nie odda tej straty, ale na pewno w imieniu taty chcę podziękować za to niezwykłe odznaczenie – powiedziała córka śp. dr. Grzegorza Osińskiego.

Podczas uroczystości wręczone zostały również statuetki i dyplomy za całokształt dorobku oraz za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i wdrożeniowej. Nagrody odebrały te osoby, które nie mogły uczestniczyć w lutym w uroczystej Gali Nauki Polskiej w Toruniu, podczas której przyznawane były wyróżnienia.

APW, radiomaryja.pl