• Niedziela, 21 lipca 2024

    imieniny: Daniela, Wawrzyńca

Suwerenna Polska o decyzji prezydenta

Poniedziałek, 29 maja 2023 (16:07)

Suwerenna Polska z satysfakcją przyjmuje decyzję prezydenta w sprawie komisji ds. badania wpływów rosyjskich; będziemy też uczestniczyć w procesie wyłaniania członków komisji – poinformował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, a także o skierowaniu jej w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego

„Decyzja prezydenta został przyjęta przez Suwerenną Polskę z satysfakcją” – podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

„To Donald Tusk apelował o to, żeby zająć się wpływami rosyjskimi w polskim życiu publicznym, fałszywie jego środowisko oskarżało rząd o uleganie takim wpływom. Zasadne jest, aby Polacy w tak ważnym elemencie naszej suwerenności mogli zapoznać się z tym, jak tym wpływom, bądź nie, ulegało polskie państwo w okresie od 2007 roku” – zaznaczył Kaleta.

Przypomniał, że podobna w formie komisja, jako organ administracji publicznej, powołana została kilka lat temu do badania warszawskiej reprywatyzacji. „Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności z perspektywy tej komisji warto oceniać tę ustawę. Pamiętam 2017 rok, podobne oskarżenia w debacie publicznej towarzyszyły również tamtej komisji” – zauważył wiceszef MS.

Jak dodał, teraz Sejm musi wybrać członków tej komisji. „Suwerenna Polska będzie aktywnie uczestniczyć w tym procesie” – zapowiedział.

„Grono osób świetnie zorientowanych w kwestii polityki międzynarodowej i suwerenności energetycznej jest w Zjednoczonej Prawicy bardzo duże” – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. „Na pewno zgłosimy kandydata, ale uzgodnienia dotyczące personaliów będą prowadzone w oparciu o lojalną współpracę w ramach klubu PiS” – dodał polityk.

„Ważne jest, aby cała klasa polityczna odpowiedzialnie podeszła do tego zagadnienia” – powiedział Sebastian Kaleta. „W przypadku komisji reprywatyzacyjnej ten model się sprawdził” – podkreślił.

Inny wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha przypomniał, że komisja mogłaby zająć się badaniem np. zawartej w 2010 roku, jego zdaniem niekorzystnej dla polskiego interesu narodowego, umowy gazowej z Federacją Rosyjską. „Rządy PO to także zamrożenie inwestycji Baltic Pipe i zmiana przeznaczenia terminala gazowego w Szczecinie” – zauważył Cieplucha. „Te wszystkie sfery trzeba bezwzględnie zbadać” – dodał.

Kaleta ocenił, że komisja „z pewnością przez trzy miesiące będzie w stanie przygotować raport, co przez ten czas zrobiła”. Jak wynika z jednego z przepisów komisji, ma ona przedstawić raport do 17 września br.

APW, PAP