• Wtorek, 3 grudnia 2024

    imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

340. rocznica śmierci o. Augustyna Kordeckiego

Środa, 20 marca 2013 (10:05)

340 lat temu – 20 marca 1673 roku – zmarł ojciec Augustyn Kordecki, bohaterski przeor i obrońca Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku. Papież Jan Paweł II, będąc jeszcze metropolitą krakowskim, nazwał heroicznego zakonnika tym, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”. Niezłomny zakonnik zmarł w paulińskim klasztorze w Wieruszowie.

Oblężenie Jasnej Góry przez szwedzkie wojska w 1655 roku trwało 40 dni. Rozpoczęło się 18 listopada, a zakończyło 27 grudnia. Ojciec Kordecki przedstawił historię oblężenia klasztoru w swoim pamiętniku, na podstawie którego stworzył „Nową Gigantomachię” – dzieło o obronie Jasnej Góry.

W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej do dziś przechowywana jest gotycko-renesansowa monstrancja z 1542 roku, z którą o. Augustyn Kordecki miał obchodzić wały jasnogórskie w procesji w czasie oblężenia szwedzkiego. Jak przekazuje tradycja, monstrancja została ufundowana przez króla Zygmunt I Starego, natomiast według paulińskiego inwentarza skarbca z 1685 roku jest to dar jego syna Zygmunta II Augusta.

Pamięć o bohaterskim przeorze trwa nieustannie. Trzysetną rocznicę jego śmierci uroczyście uczcił Episkopat Polski. Obchody jubileuszowe odbyły się w Wieruszowie. Do dziś w zasobach Biura Prasowego Jasnej Góry znajduje się treść oryginalnej homilii wygłoszonej przez ks. kard. Karola Wojtyłę, ówczesnego metropolitę krakowskiego i późniejszego Papieża.

– I kogóż można przeciwstawić tej postaci, kogóż można wskazać, w kim by się prawda o naszych dziejach i niepodległości pols­kiego ducha wyraziła pełniej i głębiej? Bo przecież to był pokorny człowiek, to był skromny mnich. Zamknął się w murach klasztornych, ukrył się przed oczyma ludzi, ażeby niczego o nim nie wiedziano. Ale kiedy przyszła dziejowa potrzeba, objawił się, a raczej nie on się objawił, objawiła go Opatrzność Boża, objawia go Matka Boża i pozwoliła mu błyszczeć na horyzoncie naszych dziejów jako wspaniałej przewodniej gwieździe – powiedział o ojcu Kordeckim przyszły Papież.

Ponadto ks. kard. Wojtyła mówił o dziejowym geniuszu zakonnika, który podejmując bohaterską i heroiczną decyzję o obronie Jasnej Góry, zapoczątkował jednocześnie nowego „ducha polskiego”, który pomagał Polakom przetrwać w czasie rozbiorów. W postaci ojca Kordeckiego metropolita krakowski dostrzegał „splot pokory i wielkoduszności, pokory i heroizmu”.

– Decyzja żołnierska, ale, o dziwo, podejmuje ją mnich, kapłan. Widać, do takiej wielkiej decyzji trzeba było nie tylko odwagi wodza, ale także i poświęcenia, i pokory zakonnika. I wiemy, że ojciec Augustyn Kordecki odniósł zwycięstwo. Jasna Góra zadziwiła cały naród. Ona jedna potrafiła się obronić przed potopem; ostatnia wyspa niepodległego bytu i niepodległego ducha. Ten fakt mówił bardzo wiele współczesnym, ale ten fakt mówił jeszcze więcej potomnym. Bo potop wieku XVII był tylko zapowiedzią gorszego potopu, który przyszedł na Polskę w wieku XVIII, w wieku rozbiorów – wskazał w 1973 roku ks. kard. Wojtyła.

Ojciec Klemens Kordecki urodził się 16 listopada 1603 r. w Iwanowicach koło Kalisza. Imię Augustyn zostało mu nadane w Zakonie Paulinów, do którego wstąpił w 1633 r.; profesję zakonną złożył rok później na Jasnej Górze.

Jasna Góra uczci jubileusz niezłomnego przeora

Z okazji dzisiejszego jubileuszu na Jasnej Górze zaplanowano szereg uroczystości. O godz. 17.30 w Sali Różańcowej swój wykład pt. „O. Augustyn Kordecki – człowiek wielkiego zawierzenia i mąż stanu” wygłosi prof. Wojciech Kędra, wykładowca z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Następnie, o godz. 18.30, w kaplicy Matki Bożej sprawowana będzie Msza św. jubileuszowa, po zakończeniu której zapalone zostaną znicze przy urnie o. Augustyna Kordeckiego znajdującej się w tejże kaplicy.

Natomiast o godz. 19.30 w bazylice jasnogórskiej odbędzie się Koncert Jubileuszowy w wykonaniu: Tadeusza Brylskiego (organy), Katarzyny Kłosowskiej (sopran) i Karola Lipińskiego-Brańki (skrzypce).

W programie utwory Eugeniusza Brańki, wieloletniego kierownika muzycznego, dyrygenta, organisty i kompozytora jasnogórskiego: 

1. Preludium maryjne Z dawna Polski Tyś Królową (organy) 

2. I Tryptyk wielkopostny: Introdukcja; Lament; Chorał (organy) 

3. O vos omnes (sopran i organy) 

4. Salve Regina (sopran i organy) 

5. Stabat Mater (sopran, skrzypce i organy) 

6. II Tryptyk wielkopostny: Wisi na krzyżu; Ach, ja Matka; Któryś na nas… (organy) 

7. O Matko miłosierdzia (sopran i organy)

8. Wiatr w przelocie (sopran i organy)

9. Pośród niesnasek (sopran i organy)

10. Medytacja i Toccata O, której berła (organy)

Koncert poprowadzi i wygłosi słowo o niezłomnym kapłanie Fatima Brańka.

IK