• Niedziela, 2 kwietnia 2023

    imieniny: Franciszka, Władysława, Arona

Zaproszenie do Kodnia

Niedziela, 5 lutego 2023 (14:37)

W tym roku w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej będzie obchodzony jubileusz 300-lecia papieskiej koronacji obrazu.

Z okazji jubileuszu 300-lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej cały rok 2023 został ustanowiony Rokiem Jubileuszowym. Penitencjaria Apostolska wydała dekret, według którego odpust zupełny można zyskiwać każdego dnia od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

W dekrecie napisano: „Wierni, którzy szczerze żałują
za grzechy i kierują się miłością, po spełnieniu zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach polecanych przez Papieża), mogą uzyskać ten odpust od 1 stycznia do
31 grudnia 2023 roku i ofiarować jako pomoc dla dusz wiernych pokutujących w czyśćcu, jeśli odbywając grupowo lub indywidualnie pielgrzymkę, nawiedzą nadmienione Sanktuarium Maryjne i będą tam pobożnie uczestniczyć
w obchodach jubileuszowych lub przed obrazem Najświętszej Maryi Panny, wystawionym do publicznego uczczenia, przynajm­niej oddadzą się przez odpowiedni czas pobożnym rozmyślaniom, zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary, a także wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny”.

Dekret Penitencjarii ponadto zauważa sytuację osób,
które fizycznie do Kodnia nie mogą przybyć: „Osoby
w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opusz­czać domu, mogą także uzyskać odpust zupełny, jeśli, wzbudziwszy w sobie odrazę do wszel­kiego grzechu i pragnienie wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warun­ków, włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarując Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez siebie życiowe niedogodności”.

Główne uroczystości odbędą się 13-15 sierpnia 2023 roku. Kulminacyjnym momentem będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem specjalnego legata papieskiego.

Obraz Matki Bożej Kodeńskiej sprowadził do Kodnia Mikołaj Pius Sapieha w 1631 roku. Od samego początku wizerunek otaczany jest czcią, zarówno przez Sapiehów – właścicieli Kodnia, jak również okoliczną ludność katolicką obu obrządków: łacińskiego i unickiego. Staraniami Jana Fryderyka Sapiehy dochodzi do papieskiej koronacji wizerunku 15 sierpnia 1723 roku. W ówczesnym czasie była to trzecia taka koronacja na ziemiach polskich – po Jasnej Górze w 1717 roku i Trokach koło Wilna w 1718 roku. Wraz z zaborem rosyjskim spadły na Kodeń prześladowania. Zlikwidowano obie parafie katolickie – łacińską i unicką. Kościół św. Anny, gdzie przebywał obraz, zamieniono na sobór Trójcy Świętej, a całe wyposażenie rozgrabiono. W 1875 roku obraz Matki Bożej Kodeńskiej zostaje wywieziony na Jasną Górę. Jego triumfalny powrót w 1927 roku zgromadził prawdziwe tłumy wiernych. Uroczystościom na kodeńskim rynku przewodniczył kardynał Adam Sapieha z kodeńskiej linii rodu. 

AB, oblaci.pl