• Piątek, 1 marca 2024

    imieniny: Albina, Antoniny, Radosława

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Grudniowa Polanicka Noc Fatimska

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (15:40)

Obrzędom pierwszosobotniej grudniowej Polanickiej Nocy Fatimskiej sprawowanym w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju (diecezja świdnicka) przewodniczył prowincjał Ojców Sercanów Białych o. Wojciech Kotowski SSCC.

W homilii kustosz polanickiego sanktuarium o. dr Zdzisław Świniarski SSCC przypomniał słowa zawarte w dogmacie o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, ogłoszonym 8 grudnia 1854 roku przez Papieża Piusa IX:

„[...] ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”. Kaznodzieja wskazał, że było to orzeczenie wygłoszone ex cathedra, co oznaczało odwołanie się do najwyższego stopnia autorytetu papieskiego w nauczaniu chrześcijańskich prawd wiary i moralności.

Zdaniem o. Świniarskiego ten dogmat mówi nam, iż wszystkie dzieci Adama i Ewy niosą na sobie winę i skutki grzechu pierworodnego i mogą w wierze dostąpić usprawiedliwienia i wyzwolenia poprzez udział w misterium paschalnym Chrystusa. Dogmat Piusa IX oznacza, że Maryja dostąpiła tego usprawiedliwienia i wyzwolenia w sposób uprzedzający, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa. Mówi o tym następujące zdanie orzeczenia: „[...] mocą szczególnej łaski i przywileju Wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego...”.

Intencją wynagradzającą w pierwszą sobotę grudnia było zadośćuczynienie za bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu. Ojciec prowincjał prowadził Różaniec wynagradzający, rozważając tajemnice radosne.

– Cieszę się, że odnalazłem to miejsce. Staram się tu być w pierwsze soboty miesiąca, bo wiem, jak to jest ważny dzień dla Maryi, która nas tu zaprasza do siebie. Być u Matki i Ją pocieszać za niewierność Jej dzieci, które grzesząc, obrażają Pana Boga, a nie chcą za to wynagradzać przez Serce Bożej Matki. Dzisiaj szczególnie jest to potrzebne, bo tyle zła czyni człowiek. To naprawdę tak bardzo ważny dzień. Szkoda, że o tym nie pamiętamy – podkreślił  w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” pielgrzym Jan z Wałbrzycha.

Pątniczka Krystyna z Dusznik stwierdziła:

– Jestem tu dziś pierwszy raz, choć mam tak niedaleko. Chyba Maryja sprawiła mi ten prezent mikołajkowy i zaprosiła tu do siebie. Mogłam pozostać w domu, a jednak jestem tutaj i bardzo się z tego cieszę. Usłyszałam dziś, jak to jest ważny dzień i aż chciało się krzyczeć, że w tym dniu wszystkie kościoły winny być pełne ludzi przepraszających za swoje grzechy i ich bliskich, a tymczasem... – zadanie do porządnego zastanowienia się. Raczej nie będę czekać do grudnia następnego roku, aby tu przybyć, bo tu poczułam się jak w domu u Mamy.

 

Marek Zygmunt